Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tarihe, ‘Alevilikte Aşık Müzigi’ gelenegi ve eserleri sunuldu.

Aşık Müzigi gelenegin’de Nefesler, tarihin akışına yeni çığırlar açarak mükkemmel güzellikler ekliyerek nakış nakış lslendi yeniden yürüyüşlerin başlangıcına.

Farklı Müzikal alanlarda çalışmalar kesintisiz ve uzun bir yol yürüyüşü ile yola koyulmuştur.Uzun yol yürüyüşü dört yıllık bir tarihin serüvenine süreli akışını sürdürüyor. İlk etabını, Alevilikte Aşık Müzigi Petra Nachtmanova tarafından temsil edilmektedir.

Farklı müzikal gelenekleri birbirine bağlayan sanatsal dialokta Petra Nahtmanova ve Enseble Rots Revival Çeşitli Anadolu Aşık repartuvarı gerçekleştirdiler. Yaklaşık on günlük bir hazırlığın sonucun da,dört yıllık bir serüven hazırlıkları başlamış durumda. İlk gösterimlerini 18 11 2021 Tarihinde,Viyana da görkemli bir açılışla katılımcıların begenisini kazanmış oldu.

Viyaana da, Avusturya Alevi Birlikleri Federayonu (AABF) Revival ve Odeon Tiyatrosu işbirligi ile Uzun vadeli planlanmış peformansını duyurmasını ilk çalışmalarıyla izleyicilere sundular..Bu projenin farklı Ülkelerin az üretilmiş yenilikçi kültürel zenginlik bakımından önemli yol katedecektir.Aynı zamanda Eşsiz ve yenilikçi bir yaklaşımla desteklenmesi,ve yeni kültürlere de yeni bakış açıları kazandırmaktadır.

Dört yıllık bir proje ile yola çıkılarak,ilk iki yıllık Anadolu nun Kültürel mirasını üç bölümde odaklanacak.Aşık Müzigi,Anadolunun manevi müzügi,Türkçe ve Kürtçe müzik iki bölüm halinde sunulacak ve şiir alanında da yerini alacaktır.

Petra Nachmanova,( Vokal bağlama)
Mehdi Aminian,(Ney Setar)
Helena Gülüxam (Çift bas)
Davit Six (Piyano)
Nora Thiele (Davul

18 11 2021 Tarihinde 20.Viyana Taborstr 10 nolu Tiyatro evinde gerçekleşti. Aşık Müzigi içerik bakımında Alevilerin sesi ve kulağı olmuş. yitirilmiş hayatta olmayan Aşık Mahsuni Şerif,Pir Sultan,Yunus gibi yol yürüyenlerin eserleri ile sunumlar yaptılar.

Bu anlamlı geceye desteklerini esirgemeyen,Kısa adı,UMAK Olan (Uluslar arası Müzik Akademisi) Kurucusu ve başkanı Umut Akar da,Yol yürümek hic bir zaman kolay degildir, özveri emektir. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) genel Başkanı Özgür Turak ile, yıllardir planladigimiz Zakir Diplomasi bizim toplumun bir adim daha ilerlemesini sagliyacaktir. sözlü aktarım kültürü gizlilikten, sırdan ibaret. Siiri devr aldik ve akademik bir egitim sürecine girdik dedi.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu,(AABF) Genel başkanı Özgür Turak ta, Roots Revival ve Odeon Tiyatrosu işbirliği ile bugün “Aşık Müziği” geleneğinden Nefeslerin sergilendiği etkinlik, Anadolu Müziğinin, batı müziği ile harmanlaştığı renkli bir çalışma sergilendi. çalışmada büyük özveri ile hazırlanan nefesler dillendirildi.
Etkinliğin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan,PetraNachtmanova ve Roots Revival Ensemble MehdiAminian, HeleneGlüxam, DavidSix ve NoraThiele teşekkür ediyoruz.dedi.

Aşık Müzigi çalışmalarında emek veren Başta AABF ve diger kurum ve kuruluşlarla tekrardan bu gibi eşşiz güzellikleri tekrardan sunacakları yeni gösterimleri insanın şimdiden Tarih takvimine o günü bekler olacaklar. Aşık Müzigi Gecesi güzel bir ortam ve alkışlar arasında sona erdi. İkinci sunumda buluşmak Üzere…

Aydın Şafa / Viyana…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir