Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ana sınıfın da zorunlu din dersi kararına karşı imza kampanyası 3 Mar’ta 2022 tarihine  kadar devam edecek- Video

Demokrasi Konferansı Bileşeni Aleviler tarafından başlatılan ve kısa bir süre içinde merkezi Alevi kurumları, bu kurumlara bağlı dernekler ve Cemevleri tarafından desteklenen ‘‘Ana sınıfına da zorunlu din dersi kararına karşı imza kampanyası‘‘ 3 Mar’ta 2022 tarihine  kadar devam edecek.

Kampanyaya Alevilerle birlikte toplumun her kesiminden insanlar, Eğitim Sen gibi sandikalar, devrimci- demokartik kitle örgütleri, siyasi partiler, milletvekileri, kadın örgütleri, akademisyenler, gazeteciler, yazarlar ve sanatçılar tarafınada ilgiyle karşılanıp destekelenen  kampanyaya ilişkin konuşan Araştırmacı – Yazar Metin Kçmaz,  alınan bu kararın AKP iktidarının eğitim politikasından bağımsız olmadığına vurgu yaparak, şunları ifade etti:

‘‘12 Eylül faşist cuntasının almış olduğu kararla 40 yıldır Alevi çocukların üzerinde uygulanan zorunlu din dersi eğitimi yetmezmiş gibi şimdi de toplanan Milli Eğitim Şurası’nın almış olduğu kararla, anaokuluna giden çocuklar üzerinde zorunlu din dersleri eğitimi uygulanmak istenmektedir. Bu karar AKP iktidarının inkârcı ve asimilasyoncu politikasının bir devamıdır. AKP bu kararıyla bilimin ışığına, düşünceye kapalı, kendi ortaçağ karanlık düşüncesine hizmet edecek olan kindar ve dindar nesil yetiştirmek istemektedir. Bizler pirimiz Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi, bilimin ışığından gidilmeyen yolun sonunun karanlık olacağı anlayışını benimseyen kişiler olarak, alınan bu karara karşı çıkmaktayız. Çocuklarımızın bilim ile donatılmış bir eğitim içerisinde yetiştirilmesini istiyoruz. Bu karara tüm Alevilerin, tüm ailelerin, çocuklarını bu derslere göndermek istemeyen herkesin karşı çıkmasını istemekteyiz ve karşı çıkmaya çağırıyoruz”dedi

Demokrasi Konferansı Bileşeni Alevilerin, AKP iktidarının  asimilasyon amacıya okul öncesi ana sınıfına kadar zorunlu din dersi dayatma girişmine karşı başlattıkları imza kampanyasının metnine imza atan  Grevenbroich AKP- Cemevi Başkanı Mesut Kabakçı, zorunlu din dersine ilişkin düşüncelerini bir video mesaj yayınlayarak dile getirdi.

Demokrasiden yana olan herkesin  zorunlu din dersine karşı çıkması gerektiğini belirten Mesut Kabakçı, zorunlu din deresine neden karşı çıktığini şu ifadeleri kullanarak dile getirdi: “İlkokul öncesi kreşlerde ve anaokullarında ki çocukların zorunlu din eğitimine tabi tutulması, tekçi ve şeriatçı güruhların dindar ve kindar nesil yetiştirme projelerine altyapı hazırlığıdır. Demokrasiden yana olan herkes buna karşı olmalıdır” dedi.

” İnsanlar dinini aile içinde ve ibadethanelerinde öğrenirler.”

Demokrasi Konferansı Bileşen Aleviler tarafından,  ana sınıfına kadar indirilmek istenen zorunlu din dersine karşı ”Eşit yurttaşlık temelinde özgür bir toplum için laik ve bilimsel bir eğitim istiyoruz” şiyarıyla başlatılan imza kampanyasına Tarihçi, Doç. Dr. Ayfer Karakay’da destek verdi.

Karakay, çektiği kısa bir videoda zorunlu din dersinin kaldırılmasına ve laik, demokratik bir eğitim sisiteminin getirilmesine ilişkin, şunları söylüyor:

”Özgürlükler açısından sıklıkla örnek gösterilen Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet okullarında bırakın anaokulunu hiç bir seviyede zorunlu veya seçmeli din dersi okutulmaz. İnsanlar dinini aile içinde ve ibadethanelerinde öğrenirler. Demokrasiye ve laikliğe yakışan ve uygun olan da budur.

Türkiye’de geldiğimiz noktada anaokulu seviyesine kadar indirilmesi önerilen din dersi dayatması kaba bir asimilasyon aracıdır. İnsan hakları ihlalidir ve kesinlikle kabul edilemez. Din dersi dayatmasına karşı sadece Aleviler değil, demokrasiye ve laikliğe inanan tüm vatandaşlarımızın sesini yükseltmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir