Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İNANÇ HUKUKU

-Müslüm Kaya-
Her toplumun kendi inancı, değerleri, gelenekleri ve ahlaki değerleri dahilinde kuralları vardır.. Birey bu kuralların dışına çıktığında toplumsal kurallar müeyyideler devreye girer.. Günümüzde bu her ne kadar yasalarla belirlenmiş olsada özellikle Alevi inancı gereği böylesi durumlar devletin yasaları yerine inanç hukuku çerçevesi içinde ele alınıp çözümlenir.. Ahlaki değerlerle bağdaşmayan, inanç hukuku açısından suç teşkil eden bazı durumlar yasalar önünde suç teşkil etmezler.. Bu bakımdan bizim inanç açısından Hak dediğimiz ve yüzde yüz haklı olduğumuz bir konu devlet yasaları önünde suç teşkil etmeyebilir. Bu açıdan vicdan muhakkemesi ile yasaların belirlediğini ayırtetmeliyiz..
Biz hala geleneksel inanç değerlerimizi koruduğumuz için bizim için inanç hukuku önceliklidir.. Alevi hukukunun kendine özgü bir yapısı vardır. Kaynağı, bağlayıcılığı ve yaptırım gücünü toplumsal ikrar’dan alır.. Toplumun fertleri hiç kimsenin baskı ve etkisi altında kalmadan kendi rızalıkları ile yol’a ikrar verdiklerinden dolayı ta başından beri toplumun ahlaki değerlerine sahip kalacaklarınada ikrar vermişlerdir.. Erenler meydanında Pir huzurunda verilen bu ikrarla kişi yol’a teslim olmuştur.. Verdikleri ikrara sahip çıkamayanların gideceği yer yine Hak meydanı dediğimiz Cem meydanıdır..
Alevi inancında sorgu, yargı dar meydanınında yapılır.. Pir meydanı er meydanıdır, Hak divanıdır, bu divanda kem-küm, acı-tatlı yoktur.. Bu divanda Kemaletin verdiği ilhamla hiç bir maddi ve manevi çıkar beklenmeden söylenen hakkın kelamı, uygulanan şah-ı merdan Alinin adaletidir. Bu meydana sırtını dönmüş yalanı, iftirayı, küfrü gündelik yaşamının bir parçası haline getirmiş ikrarsızların ve savunucularının elbetteki bu meydanda işleri olmaz..
Siyasi egemenlerin bütün baskı ve yok etmelerine karşın Alevi toplumunda barışı, kardeşliği, huzuru sağlayan, ayakta tutan işte bu adalet (İnanç Hukuku) sistemi olmuştur.. Alevi toplumunun öğrenim alanı hayatın kendisidir. mahkeme kapısından uzak bu toplumda hukuk ikrar dahilinde hayat bulmuştur..Yazılı yasaların dışında nesilden nesile aktarılan bu vicdan hukuku sayesindedir ki Aleviler yüzyıllar boyunca kadı kapısı görmemiştir..
Gerçi Pir Talip ve ikrar konusunun günümüzdeki durumuna bakıldığında bunun artık gerilerde kaldığı istisnalar dahilinde olduğu gerçeğini unutmamak lazım.. Günümüzde Kara ilimden, şer yasalarından nasibini almışların, vicdan hukukundan nasipsiz olanların içine düştükleri durum içler acısı bir durumdur. Kendilerine Aleviyim diyenlerin bu konudaki hezeyanları oldukça düşündürücüdür… Şimdilerde yöneticilik mührünü eline almış kimi “yöneticiler” kendilerini Süleyman sanıyor. Hak, Hukuk, Adalet, inanç, vicdanlarında değil, Cüzdanlarının içinde saklı..
Hak bizleri ikrar’sızdan, Pir’sizden, Nur’suzdan uzak eyleye..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.