Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Halepçe’de katledilen insanlıktır!

-Hasan Subaşı-

Zalimlerin tarihleri insanlığa karşı işlenen suçlarla doludur. Bu suçlardan birisi de 16 Mart 1988 günü Halepçe’de işlendi. O dönem iktidarı elinde tutan Saddam yönetimi kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılarak çoğunluğu Kürt olan kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bine aşkın masum insanı Halepçe’de hunharca katletti.

ABD’nin İran’a karşı desteklediği Saddam Hüseyin önderliğindeki faşist rejim, 16 Mart  tarihinde Halepçe’de gerçekleştiridiği katliamla insanlığa karşı suç işledi.  Kürt halkını özgürlük mücadelesini birçok kez silah kullanarak bastırmak isteyen Saddam yönetimi, bu amacına ulaşabilmek için Halepçe’de vahşi bir yönteme başvurdu. Faşist rejmi, emperyalist ülkelerden aldığı kimyasal ve biyolojik silahları mazlum Kürt  halka karşı kullanarak, Halepçe’de Kürtlerin şahsında insanlığı katledip insani ve ahlaki değerlerlere ağır bir darbe vurdu.

Tarihin aynasına bakanlar zulümle abad olunamayacağını iyi  görürler. Tarih bunu insanlığa birçok kez gösterdi. Onca baskı, zulüm ve katliama rağmen Kürt halkı özgürlüğünü elde edebilmek için dünden bugüne aynı kararlılık ve inançla kesintisiz bir şekilde mücadele etti… Bu mücadesini ağır bedeller ödüyerek günümüzde de sürdürüyor. Baskı ve şiddetle halkların ve ezilenlerin özgürlük mücadelesi ancak bir süre bastırılabilir, fakat engellenemez!

Katliamlarla, kimyasal, biyolojik ya da konvansiyonel silahlarla ne Kürt halkını ne de başka bir mazlum halkın özgürlük özlemi yok edilemez! Bu bağlamda, Kürt halkının eşit haklar temelinde birlikte yaşama mücadelesi asal durdurulamaz!

Halepçe’de katledilen masum insanların anılarının önünde saygıyla eğiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.