Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Kültür Merkezleri Alevilerin İnanç Mekanlarıdır

– Hasan Çakmak –
Alevi Kültür  Merkezi ( AKM) olarak kurulan ve inşa edilen mekanlar aynı zamanda alevilerin kendi ibadetlerini, cem rütüellerini, semahını, kırk lokmalarını, cenaze erkanlarını gerçekleştirdiği mekanlardır. Her ne kadar kültür merkezi olarak anılsada, esas olarak bu mekanlar içerik ve uygulamalar bazında bazı eksikler olsada asıl olarak bu mekanları cemevi olarak nitelemek ve anlamak en doğru ifade biçimidir.
Asimilasyon ve derin bir kültürel kuşatma altında olan alevilerin büyük bir kısmı bu durumu farkında olmadığı veya onemsemedigi için Alevi Kültür Merkezleri bir bütün olarak henüz asıl amacına ulaşmamış ve asıl olarak üstlenmesi gereken misyonuda da üstlenmemiş.
Cemevi veya Alevi Kültür Merkezleri olarak bilinen mekanların görevi ve işlevini kavramak gerek, sadece kavramak değil ona görede davranmak gerek. Bu mekanların amacı sadece sosyalleşmek ve bir araya gelmek için olmadığını esas olarak Kızılbaş Alevi Bektaşi ögretisi ile talipleri irşad etmek olduğunu bilmek zorundayız. Bunu kavramadan yol alamayız ve alevi kurumlarının içinde bulunduğu sorunları çözemeyiz.
Alevi öğretisi ve öğreti içerisinde gizlenen anlamlar anlaşılmadığında her kes istediğini söyleme ve uygulama hakını kendinde hissediyor. Dünya’nın hiçbir yerinde farklı inançlardan ve ideolojik görüşten olan ların başka bir inanç topluluğuna yöneticilik veya inanç hizmetleri yürüttüğü görülmemiştir, bu sanırsam sadece alevilere ait bir durumdur.
Alevi bir canımız hakka yürür cenaze erkanı camide olur her kes camiye dolar orada erkanda hazır bulunur, bir başka Alevi can hakka yürür cami hocası getirilir, alevi öğretisine uygun bir cenaze erkanı yürütülmez, kurumlara alevi olmayanlar üye edilir bir zaman sonra alevi olmayan lar gelir alevileri yöneltir kimselerden bir itiraz yükselmez.
Hoş görü, yetmiş iki millete bir nazarla bakmak gerek bahanesiyle alevi toplumunun altı oyulur her kes sağır sultanları oynar, alevi pirleri kurumlar içinde yaşanan sorunlara sessiz, ses çıkarıp tehlikleri görenler ya bozguncu yada kavgacı ilan ediliyor.
Alevi toplumu, inanç önderleri ve kurum yöneticileri yaşanan sorunları anlayıp kavramaya çalışmalıdır. Duygusal, öznel, fevri fikir ve davranışlardan, arınarak hareket edip doğru olandan yana tavır belirlemek alevice bir davranıştır.
Yol her şeyden uludur düstürünü unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.