Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları: Haksız ve hukuksuz kararların karşısındayız, Gezi yargılanamaz!

Çağlayan Adliyesi’nde görülen üçüncü Gezi Parkı davasının karar duruşması sonucunda Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 16 kişiye ise 18’er yıl hapis cezası verildi. Gezi Davası’nda yargılanlara verilen hapis cezası toplumun her kesiminden tepki geldi. 7 Alevi kurumu bugün ortak bir yazılı açıklama yaparak, Gezi davasının karar duruşmasında verilen hapis cezalarına şert tepki gösterdiler.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  tartafından yapılan ortak yazılı açıklamada,    “Verilen hüküm, ne Gezi direnişi, ne de şahıslaradır: Hüküm, Türkiye adalet sistemine bir bütün olarak verilmiştir. Haksız ve hukuksuz bütün kararların karşısındayız. Gezi yargılanamaz” denildi.

Açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: “2013 yılında yaşadığımız Gezi Parkı ve sonrasında gelişen, ülkedeki baskıcı siyasi iktidara karşı protestolar ve gösterilen direniş meşrudur. Biz bu davada yargılananın Gezi Parkı veya protestolar olmadığının farkındayız.

Verilen hüküm, ne Gezi direnişi, ne de şahıslaradır: Hüküm, Türkiye adalet sistemine bir bütün olarak verilmiştir.
Adalet sistemimiz siyasi iktidar tarafından tümüyle tahakküm altına alınmıştır. Yargılamalar, AKP’li yıllarla birlikte başlayan Türkiye adalet sistemindeki yeniden yapılandırma ve dönüştürmenin bir uzantısıdır.
“VERİLEN KARARLAR TEMEL İNSAN HAKLARIYLA BAĞDAŞMAZ”
Verilen kararlar hukuki olmanın uzağında, temel insan haklarıyla bağdaşmaz durumdadır. Türkiye’de hukuk, artık hakimlerin kararlarının uzağında, siyasilerin kararlarıyla işletilen bir kurum olmuştur.
AKP, Türkiye’nin ilerici kurumlarını ve unsurlarını tasfiye ederken hep siyasi davaları kullanmıştır. Ancak bugüne kadar yürüttüğü siyasi davaların hepsi çökmüştür. Bugün biz şunu görmekteyiz ki, bu dava da çökecektir.
Gezi direnişi ve bugün tutuklanan insanlar Türkiye halkının bilincinde zaten aklanmıştır. Ancak onları mahkum eden AKP iktidarı gerek halk gerekse hukuk nezdinde hiçbir zaman aklanmayacaktır.
Haksız ve hukuksuz bütün kararların karşısındayız. Gezi yargılanamaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.