Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF: DERSİM’İ UNUTMA!

Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF), Dersim Tertelesi’nin 85. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.”Dersim’de bir tarih yatar. Katliamla yok edilmeye, asimilasyonla dönüştürülmeye çalışılan bir toplumun tarihi! Bu toplum ki; Kerbela’dan bugüne, Dersim, Malatya, Koçgiri, Maraş, Çorum, Sivas gibi yakın tarihe kadar katliamlara, sürgünlere, asimilasyon çabalarına maruz kalmıştır” ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:
”1937-38 yıllarında başlayan Dersim katliamının temelleri çok daha öncesinden atılmış, bölge yaşanacak insanlık dışı olaylara çok önceden hazırlanmıştır. Katliamdan 10 yıl kadar önce kurulan “Bölgesel valilikler”, sivil, asker ve yargı üzerinde yetkiye sahiptir. Vali, aynı zamanda suçlama makamıdır.
Canlıları ve doğayı kutsayan bir inancın, bir toplumun; kadın çocuk demeden, bombalarla, “kurşuna yazık” denerek, süngülerle katledildiği ve hala binlerce kişinin mezarlarının bilinmediği yerdir Dersim!
Üzerinden 85 yıl geçmesine rağmen unutulmak bir yana, her geçen gün daha da derinleşen bir yara için yapılması gereken, 4 Mayıs’ın Dersim Tertelesi olarak kabul edilmesi, arşivlerin açılması, sürgünler, kayıplar ve evlatlık verilen çocukların listesinin açıklanması, Dersim isminin geri verilmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve özür dilenmesidir.
İnsanların acılarını yok sayarak, üstünü örterek geleceğe bakamazsınız. Çünkü orada, kefensiz yatanların başında ağıt yakan bir toplum var hala ve bu acının unutulması mümkün değil!
Dersim katliamdır…
Unutmadık, unutturmayacağız…
Xo vira meke…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.