Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İnanç Kurulu: Dersim`in kara günü 4 Mayıs

AABF Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) İnanç Kurulu,  Dersim Soykırım’nın 85. yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı.  ”Dersim`in kara günü 4 Mayı” başlıklı yazılı açıklamada, Dersim Soykırımı’na ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

”Gerçekler bir Gün mutlak ortaya çıkacaktır. Olaylar nekadar kapatılmak istensede ne yapılırsa yapılsın, gün olur gerçekler yüzüstüne çıkarak Tarihle Oynayanların yüzüne şamar gibi inecektir.

85 sene önce Seyit Rıza`nın „ Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama Ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun“ sözleri ile ve „Evladı Kerbalayık, Ayıptır zulümdür cinayettir“ dediği Dostlarıylan birlikte Kerbeladan almış oldukları onurlu direnişlerinin ve Dersim Tertelesi`nde yitirilen Canların hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

85 Yıl önce dönemin Hükümeti ve Devleti Yönetenler, Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından birine imza attı. 4 Mayıs 1937 tarihinde, ”Tunceli Tenkil Harekatı“ kararıyla” Dersim Katliamı başlatıldı, 1938 yılında imha seferberliği sonuçlandırıldı ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 binlerce Dersimli Alevi katledildi. Binlercesi Topraklarından kopartılıp sürgüne gönderildi. Binlerce Dersimli çocuk, özellikle kızlar evlatlık olarak verilerek ailelerinden koparıldı.

ekmeği bol eyledik acıyı bal eyledik sıratı yol eyledik geldik bugüne

Birliğimiz, Dirliğimiz ve Ikrarımız Daim olsun, iriliğimiz gaim olsun. Hak Muhammet Ali yardımcımız Hızır Yoldaşımız olsun

Aşk ola Davasına sahip çıkanlara.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.