Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK EŞİT BAŞKANI HÜSEYİN MAT: DERSİMLİLER CAĞRIM SİZEDİR! Video

AKP, Alevileri asimile etmek için Diyanet’in aracılığıyla  asimilasyon merkezleri açmaya devam ediyor. Bunu en son örneği, Dersim’de açılan ”  Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkez” isimli asimilasyon yuvasıdır!

Tunceli Müftüsü Şevket Dilmaç, Munzur Üniversitesi kampüsü içinde açtıkları ” Diyanet Hz. Ali Gençlik Merkezi” isimli asimilasyon yuvasınadan sonra, açacakları yeni asimilasyon merkezlerine ilişkin, şu ifadeleri kullandı: “Tunceli’de Hz. Ali Gençlik Merkezi. Elhamdülillah. Munzur Üniversitesi Kampüsü içerisindeki bu merkezden sonra Hz. Fatıma Gençlik Merkezi ve Ehl-i Beyt Kur’an Kursu da çok yakında inşaallah.”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat yazlı bir açıklama yaparak AKP ve Diyanet’in, Kızılbaş Aleviliğin şah damarı olan Dersim’de ”  Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” ismiyle  yeni bir asimilasyon merkezi açmlarına sert tepki gösterdi.

Munzur Üniversitesi kampüsü içinde açılan ” Diyanet Hz. Ali Gençlik Merkezi” isimli asimilasyon yuvasına karşı Dersimlilerin ,  Alevilerin ve Alevi kurumlarının kesinlikle sessiz kalmaması gerektiğine vurgu yapan Mat,‘‘ Ama’sız, fakat’sız Türkiye ve Avrupa Dersim kurumları başta olmak üzere Alevi kurumları acilen bir araya gelmelidir‘‘ dedi.

”MUNZUR ÜNİVERSTESİ ASİMİLASYON, İNKAR VE SOYKIRIMI MERKEZİDİR!”

Munzur Üniversitesi’nin devletin Dersim’e karşı uyguladığı temel politikları devam ettirmek için kurulduğunu belirten AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın yazısı şöyle:

‘‘ Munzur Üniversitesi bir eğitim merkezi değil, bir asimilasyon, inkar ve soykırım merkezidir.

Dersime Üniversite felan açılmadı,  asimilasyon ve inkar merkezi kuruldu,

Üniversite kampüsü içerisinde dün cami, şimdi kuran kursu, yarın daha neler…

Dersim’in merkezinde faaliyet yürüten sözüm ona cemevi “daha doğrusu cami” Munzur Üniversitesinin asimilasyon ve inkar fakültesi gibi çalışıyor.

Dersim Tertelesi’nde yarım bıraktıkları işi tamamlıyorlar. Mesele budur.

Bunların hepsini biliyoruz. Peki başta Dersimliler olmak üzere biz ne yapacağız?

Ocaklarımız, Pirlerimiz, Kurumlarımız ne yapacak?

Dersim kurumları “ben haklıyım” kavgalarına devam mı edecekler?

Siyasi, ideolojik, teolojik egolarınızı koruyarak ve inatlaşarak kamplaşmaya devam mı edeceksiniz?

Dersim elden gidiyor beyler….

Yarın çok geç olmadan, gelin duygularımızı, amaçlarımızı, hedeflerimizi, acılarımızı, aklımızı, vicdanımızı, mücadelemizi ortaklaştıralım.

Ama’sız, fakat’sız Türkiye ve Avrupa Dersim kurumları başta olmak üzere Alevi kurumları acilen bir araya gelmelidir.

Resmi ideolojinin planlı ve koordineli yürüttüğü bu sürece seyirci değil, karşı bir duruşla mücadele ederek dur diyelim!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.