Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel kuruluna giderken…

Yeni bir seçim arifesindeyiz. Pir Sultan Abdal yoluna, direnişine, duruşuna inanan, yaşayan, taşıyacak olan arkadaşlar liste hazırlığında. Hepsine başarılar, kolaylıklar dilerim. Aday olduğunu açıklayan Onur Şahin arkadaşımız; ” kişileri değil, projeleri tartışacağımız” bir ortam temennisinde bulunsa da izniyle, izninizle bir iki isim üzerinden sözüm olacak… Bazılarının tanımlaması olan “şehit ailelerimizden” sıfatını kullanmadan… Kaldı ki Serkan Doğan ve diğer Ölümsüzlerimiz benim onurum, baş tacım, ömrünü yaşadığım can ışığımdır. Anılarına, direnişlerine sonsuz saygı ve hasretle… Örgütün henüz şubesi yok iken üyesi olan, Semahını dönen, Tiyatrosunda görev alan, şube açılış süreçlerini bilen, çoğunda Semah dönen, tuvaletini temizleyip, çayını dağıtan, şube yok iken gençlik komisyonu başkanlığı, iki dönem Ankara Şube başkanlığı, GYK üyeliği yapan en eski Emekçilerinden biri olarak konuşacağım.
Bence bu seçim, Dernek için iktidar çabası verecek olanların MADIMAK’a nasıl baktıklarınında sınavı olacak. Mesela,
– Aşağıda fotoğrafı olan kişi yine gelip, oy kullanacak mı? Bir listenin üyesi, üst kurul delegesi olacak mı?
-Hasret Gültekin anıtı ve Sivas Ölümsüzleri kaidesini Dersim’e konulmasını engelleyen ;
-Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) temsilcileri protokolde ki yerlerini alacaklar mı?
– Pek çok yerde Madımak için konuşan lakin Dersimde susanlar, protokolde olacaklar mı?
– pınar fidan, MADIMAK Katliamını “komedi” malzemesi yaptığında, davacı olacağımızı söylediğimizde bize saldıranlar, ” ofansif mizah” yapıyordu diye bize Tiyatro dersi verenler, protokolde olup, söz hakkı alacaklar mı?
Değerli başkan adaylarımız, ŞEHİTLERİMİZİN PANKARTI altında yer alacak olan kürsüye bu insanları davet edip, konuşturacak mı?
– 2 Temmuz murtaza demir vakfı anlayışı, yaklaşımı, kuşatması listelerde yer alacak mı? Zira bu vakıf Pir Sultan Abdal’a yahut Pir Sultan ölümsüzü 33 canımıza değil, kişisel egolara hizmet eden bir anlayıştır. 2 Temmuz dan hemen önce yahut 9 Temmuz sonrası yapılan etkinliklere katılan sanatçı ve katılımcıların pek çoğunu Madımak Oteli önünde göremiyoruz, Banaz dan Sivas Madımak önüne gelemiyorlar…
Alevi inancını tanıtan, yaşatan; aynı zamanda Emek örgütü gibi alanda olan bir yapıydık, yeniden olmalıyız.
Acısı-derdi – sözü – ağırlığı büyük bir yapı olduğumuzu, Alevi hareketinin yol haritasını; kapanmayan yarası ile belirleyen, unutturmamak zorunda olduğumuzu bilerek, gündemin arkasından koşan değil, belirleyeni olmalıyız.
Elbette yerleri dolmayacak değerlerimizi, sanatçılarımızı yitirdik. Katlettiler. Aynı zamanda bir kültür derneği olduğumuzu, unutmamalı; genç-yetenekli sanatçı-yazar-şair adaylarını desteklemeli, bu topraklara sunmalıyız. Yeni, genç; Asım Bezirciler, Metin Altıoklar, Nesimi Çimenler yaratırsak ayakta kalır, yarınlara varırız…
Yönetim kurullarına talip olan arkadaşlarımızdan MADIMAK için olması gereken hassasiyeti göstermelerini, 29 yıldır gerçekleştiremediğimiz,
MADIMAK UTANÇ MÜZESİ için daha kararlı ve iş bitirici olmalarını umuyorum.
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİMİZİN Bu dar, karanlık zamanda daha kararlı mücadele anlayışı ile ışık ve umut olacağını biliyorum.
Bugün Hıdırellez, muradlarınız kabul olsun.
Yarın yine darağacında yüreğimiz.
Deniz , Yusuf, Hüseyin gibi direnen, düşen, “yaşayan” herkese bin selam…
Genel kurulumuzda Görev almak isteyen arkadaşlarımızın Hızır yoldaşı olsun… Aşk ile…
Serdar Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.