Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Aysel Doğan’ın cansız bedenine yönelik saldırı bir insanlık suçudur! Video

14 May 2022 Kanser tedavisi gördüğü Almanya’da yaşamını yitiren Barış Grubu üyesi Aysel Doğan’ın Dersim’deki cenazesine polis saldırdı. Dersim merkezdeki evine götürülmek istenen cenaze, Aktuluk Mahallesi girişindeki kontrol noktasında polis tarafından durduruldu. Polisler cenazenin aile evine getirilmesine izin vermedi, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polis cenazenin Asri Mezarlığı’na götürülmesini istemesi üzerine kontrol noktasında yüzlerce kişi oturma eylemi başlattı. Uzun süre bekleyişin ardından kitlenin hiçbir şekilde mezarlığın içine girmesine izin vermeyen polis, sadece Doğan ailesinin katılacağı şekilde defin işlemine izin vereceğini söyledi. Alanda bulunan HDP’li vekiller tepki göstermelerine rağmen mezarlığın içine alınmadı. Böylece Aysel Doğan’ın cenazesi sadece aile bireylerinin katılımı ile defnedildi. Halk, mezarlıktaki bekleyiş ardından taziye için Doğan’ın ailesinin evine geçti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  ( PSAKD), yazılı bir açıklama yaparak devlet güçlerinin Aysel Doğan’ın cenaze törenine katılmak  isteye halkla saldırımasına sert tepki gösterdi.

‘‘Aysel Doğan’ın cansız bedenine yönelik saldırı bir insanlık suçudur. Sessiz kalmayacak bu suça ortak olmayacağız‘‘ ifadelerini yer aldığı PSAKD, açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Bir Kürt siyasetçi olan Aysel Doğan, 11 Mayıs’ta Almanya’nın Köln kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da karşılanan Doğan’ın cenazesi, doğduğu topraklar olan Dersim’e getirilerek orada toprağa sırlanmak istendi.

Ana ocağında helallik alınmak üzere çıkılan yolda Dersim’in sistematik olarak her dönem maruz kaldığı yasakları, şiddeti ve baskıyı gördü. Zırhlı araç, TOMA, polis baskısıyla, cenaze erkanına katılmak isteyenlere biber gazlı saldırı ve gözaltılarla son yolculuk, son görevin yapılması yine engellendi. Kaçırılan cenaze abluka altında hakikate uymadan vijdanımızda sızı olarak toprakla buluştu. Unutmayacağız/Affetmeyeceğiz.

Her toplumda, inançta, dilde, kültürde tartışma götürmez olan iki temel kabul vardır; Doğum ve ölüm. Coğrafyalar, sınırlar ve sınıflar değişse de bu değişmez. Dün Filistinli gazetecinin cenazesine saldıran İsrail, bugün Dersim’de Aysel Doğan’a yapılanı topluma saldırı olarak görmek durumundayız.

İnsanın yaşam hakkı da ölüm hakkı da evrenseldir. Bu evrensel hakları savunmak tüm dünya halklarının savunusudur. Kimliğe, ırka, ulusa, Milliyet’e karşı halkların eşitliğine sahip çıkıyoruz.

Yaşamak İçin yaşatalım, kendimize yapılmasını istemediğimizin diğerine de yapılmaması hakikatini yaşanır kılmak İçin Aysel Doğan’a ve ailesine yapılanı kabul etmiyoruz.‘‘

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.