Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ölüm orucundaki Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın sağlık durumları kötüye gidiyor!

 Alevi Dayanışma Ağı ( ADA),  adalet  talebiyel ölüm orucu eylemi yapan  Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın sağlık durumları kötüye gitmesi üzerine yazılı bir açıklama yaparak, Sibel ve Gökhan’ın yaşatılması için ileri sürdükleri taleplere sahip çıkılması çağrısı yaptı.
”Eğer susarsak , AKP-MHP faşizmi Ebru Timtik gibi Sibel ve Gökhan‘ da katleder. Sibeli ve Gökhan’ın yaşaması ileri sürdükleri taleplerin kabul edilmesine bağlıdır. İleri sürdükleri talaplerin kabul edilmesi onların yaşam ipidir. Talepler kabul edilmez ise o ip kopar… Sibel ve Gökhan’nı yaşama bağlayan ipin kopmasına izin vermeyelim! O’nları yaşatmak için, öne sürdükleri taleplerin kabul edilmesi için mücadele edelim” ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle:
”Ölüm orucundaki Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın yaşatmak için kıblesi insan olan herkesi ses vermeye, birşeyler yapmaya çağrıyoruz. Bu canlarımızın talepleri kabul edilemeyecek talepler değildir. Sibel ve Gökhan, AKP – MHP iktidarını yarattığ adaletsizlik ikliminde hak, hukuk ve adelet için direniyorlar. O’nlar çok insanı olan talepler uğruna canların ortaya koymuşlar. İleri sürdükleri talepler hepimizin ilgilendiren taleplerdir!
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Sibel Balaç’ın 149’uncu ve Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutulan Gökhan Yıldırım’ın 143’üncü gününde ölüm orucu eylemine devam ediyor.
Sincan Cezaevi’nde tutulan Sibel Balaç, zihinsel engellilere öğretmenlik yaparken sürgün ve mobbinge uğradığı gerekçesiyle 2018’de görevinden istifa etti. Balaç, aynı yıl Kanun Hükmü Kararname’yle (KHK) ihraç edilen memur, öğretmen ve akademisyenlerin, Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdikleri “işimi geri istiyorum” eylemlerine katıldı. Yüksel Caddesi’ndeki eylemcilerle birlikte 10 Aralık 2018’de gözaltına alınan Balaç, 18 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Balaç’a yargılama sonucu “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 15 ay hapis cezası verildi. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Balaç, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini belirterek, 19 Aralık 2021’de ölüm orucuna başladı.
“Dijital delillerle, gizli tanık ve itirafçı tanıklarla yürütülen yargılamalara son verilmesi. Keyfi şekilde uygulanan disiplin cezalarına son verilmesi. Hasta tutsakların serbest bırakılması. Hapishanedeki kitap-dergi kısıtlamalarına son verilmesi ve sohbet hakkının eksiksiz uygulanması” gibi 5 temel talepte bulunan Balaç, talepleri karşılanana kadar eyleminden vazgeçmeyeceğini belirtiyor.
Gazi Mahallesi’nde uyuşturucuya karşı mücadele verdiği ve bundan dolayı hedef haline geldiği için tutuklanan Gökhan Yıldırım, gizli tanık ifadeleri sonucu adli suçlamalarla 46 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2016’dan beri Tekirdağ 1 Nolu Cezaevi’nde tutulan Yıldırım da adil yargılanmak talebiyle 25 Aralık 2021’de süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdi. 22 Ocak’ta eylemini ölüm orucuna dönüştüren Yıldırım, “Dijital delillerle, gizli tanık ve itirafçı tanıklarla yürütülen yargılamalara son verilmesi. Yozlaştırmalara karşı mücadele edenlere verilen cezalar iptal edilmelidir. Tarafıma bu nedenle verilen 46 yıllık ceza iptal edilmelidir. Halkımızın hak ve özgürlükler, adalet mücadelesi engellenmemelidir. Hasta tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Ağırlaştırılmış müebbet infaz yasası tutsaklar lehine değiştirilmelidir. Tutsaklar üzerindeki baskılara, yasaklara son verilmelidir” talepleriyel sürdürdüğü ölüm orucunu, bu talepler kabul edilmeden bırkmayacağını belirtiyor.
Eğer susarsak , AKP-MHP faşizmi Ebru Timtik gibi Sibel ve Gökhan‘ da katleder. Sibeli ve Gökhan’ın yaşaması ileri sürdükleri taleplerin kabul edilmesine bağlıdır. İleri sürdükleri talaplerin kabul edilmesi onların yaşam ipidir. Talepler kabul edilmez ise o ip kopar…
Sibel ve Gökhan’nı yaşama bağlayan ipin kopmasına izin vermeyelim! O’nları yaşatmak için, öne sürdükleri taleplerin kabul edilmesi için mücadele edelim!
Gün, mazlumun yanında olma günüdür!
Gün, Sibel ve Gökhan ile dayanışmayı büyütme gündür!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.