Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Solingen katliamının 29. yılında anma töreni yapıldı- Video

Mülteciler tartışmasının zirvde olduğu  bir dönemde  Almanya‘daki aşırı sağ örgütlerden dört ırkçı genç, 29 Mayıs 1993 tarihinde Almanya‘nın Solingen kettinde oturan Genç ailesinin  evlerine yönelik bir kundaklanma saldırısı gerçekleştirdiler. Saldırı sonucu Türkiye’nin Karadeniz bölgesinden gelerek Almanya’ya yerleşen Genç ailesinin beş ferdi hayatını kaybetti, aynı aileden bazıları saldırdan yaralı olarak kurtuldular.

Almanya’daki Türkiyeli göçmen işçileri hedef alan ırkçı saldırının üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen acısı halen hafızalardaki yerini koruyor. Katliamın 29.yıldönümü dolayısıyla bugün Solingen’de bir anma etkinliği düzenlendi.  Solingen AKM,  Türk Halk Derneği ve Solingen Sol Parti’den temsilcilerinde katıldıkları anma etkinliğinde, Almanaya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) NRW Bölge Başkanı Selahattin Göktür söz alıp konuşma yaptı. Başkanı Göktürk, konuşmasına su ifadeleri kullandı:

Sevgili Canlar, 29 yıl önce maalesef çok acı bir olaya yaşandı. Bunun arakasında siyasetçilerin politikacıların kin ve nefret söylemeleri yatıyor. O’nun için bu kin ve nefret söylemlerinden bütün siyasetçilerin uzak durmaları lazım.

Gerçekten dostluğun kardeşliğin olabilmesi için siyasetçilerin bu tür siyasi  söylemlerden vazgeçmesi gerekiyor. Aksi takdirde gördüğünüz gibi, bu söylemlerden dolayı sadece Solingen’de değil, daha sonra Naziler birçok yerde saldırılar yaparak insanlarımızı katlettiler. Ne açı ki,  yapılan saldırıların ve işlenen cinayatlerin bir çoğunun üzerinmdeki sis perdesi aradan yıllar geçmesine rağmen tüm yönleriyle halen daha aydınlatılamadı. Eğer siyasetçiler bu söylemlerden vazgeçerler ise belki bunları önmelem şansımız olur.

Sadece Almanya’da değil dünyanın her yerinde insan ve bütün canlı varlıklara düşman olan herkesi toplumlar kendi içlerinden temizlemesi gerekiyor. Bunlara gerekli yaptırımların olması gerekiyor. Hiç birşey cezasiz kalmamalı. Bence Nazi söylemleri nerede olursa olsun, ırkçılık, kin ve nefret söylemleri nerede olursa olsun krşısına çıkmamız lazım‘‘dedi.

Bugün Solingen’de yapılan anma etkinliğine katılan AKM Solingen- Cemevi Başkanı ve AABF NRW Bölge Yöneticisi Halit Kurt, anma etkinliğine ilişkin sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Kurt açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

”Solingen şehrinde Nazilerin yapmiş oldukları kundaklamadan dolayı 5 canımızın hayatını kaybettiği  katlimın üzerinden 29 yıl geçti. Katliamın 29. Yıldönümünde düzenlenen anmaya Solingen Alevi Kültür Merkezin,Türk Halk Derneği ve Solingen Sol Partilerin olarak bizde katıldık.  Anmaya AABF NRW Bölge Başkanımız Selahattin Göktürk Dede’de katıldı. Başkan Göktürk, konuşmsında  Dünya‘dan yaşanan tüm katlıyamları kınadığını ifade etti. Anmaya katılan herkese şok teşekkür ediyorum.‘‘ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir