Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İÇİN AYAĞA KALKAN TÜM SÜRTÜKLERİ SELAMLIYORUM.

-Nurten Yalnız-

AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan Gezi direnişini anmak için sokaklarda direnen, özgürlükler için mücadele eden kadınlar için sürtük demiş. Ülkeyi bir bütün olarak halklar hapishanesinde çeviren AKP kadınların evde kalmalarını, sosyal ve siyasal yaşamın her hangi bir alanında gözükmemelerini, kendileri için tahsis edilen evlerinde (küçük karakollarda) sadece aile bireylerine hizmet eden kullaşmış köleler olarak yaşamalarını istemektedir.
Köktendinci akımın temsilciligini üstlenen AKP nin kadına bakış açısı ve önümüzdeki süreçte ülkenin evrileceği yeri anlamak için bu şöylemleri iyi anlamak gerek. Fundamantalist bakış açısı ve Kasımpaşa kabadayılığı ile birleşen erkek egemen sistemin kulandığı dil ve uslup AKP‘nin kadına bakış açısını, kadının nerede olması ve durması gerektiğini de biz kadınlara açıklamıştır.
Ülkeyi savaşlar ve ekonomik krizlerle yok olma eşiğine getiren, uluslararası arenada politik olarak itibarsızlaştıran AKP ve Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan bu gidişata kimsenin itiraz etmeden
kabullenmesini istiyor, buna seslerini yükselten itiraz eden tüm kesimlere paspaye saldırıyor, hedefe koyuyor, zindanlara atıyor.
İstanbul seçimlerini AKP‘ye kaybettiren Canan Kaftancıoğlu’nu siyasi bir karar ile esir tutarak cezaevine koydu. Canan Kaftancıoğlu ve diğer politik kadınların AKP tarafından tutsak edilmesi
boşuna değildir, kadının özgürleşme alanı genişledikçe AKP nin siyasal alandaki politikalarında zorluklar yaşanıyor, politik manevra alanı daralıyor.
Politik arenada gelişen ve her geçen gün büyüyerek yükselen kadın mücadelesinin sokaklarda, fabrikalarda, köylerde ezilen tüm kesimlerle bütünleşmesi AKP‘nin bünyesini bozuyor.
21. Yüzyılda ülkemizde başta kadın cinayetleri olmak üzere, kadına yönelik taciz, tecavüz, küçük yaşlarda kız çocuklarının gelin edinmesi, cemaat örgütlenmeleri olarak bilinen islami vakıflardaki
küçük çocuklara yönelik gerçekleşen cinsel saldırılardaki artış AKP nin toplumsal ahlak olarak sürekli dile getirdigi, topluma yedirmeye çalıştığı yüksek ahlak kültürünün toplumu nasıl bir ahlaksızlık cenderesine sürüklendiği, yozlaşma ve çürümenin boyutlarını ortaya koyuyor.
Bu ahlaksız yaşamı yasalarla güvence altına alan kendisini korumaya alan AKP sokaklarda direnen kadının gücünü kırmak, gelişen kadın hareketininin yükselişini durdurmak, özgürlük ve eşitlik talebi ile ayağa kalkan kadınlara karşı erkek egemen kültürün kullandığı dil ve üslupla yaklaşmasının nedenini biz kadınlar iyi biliyoruz.
Tüm saldırılarınız, öfkeniz, kininiz, küfürleriniz bizi yıldıramaz bu politikaların geçerliliğini yitirdiğini, bu çıkışlarınızın biz kadınların mücadele azmini dahada bilediğini sokaklarda ve en yakın tarihte sizleri siyasal arenada süpürüp alacağımızı tüm dünyaya göstereceğiz.
Görevimiz gerici kadın düşmanı, eril cinsiyetçi AKP ye karşı sokakları özgürleştiren tüm sürtükler ile birleşmek ve örgütlenmek olmalıdır. Hep birlikte kaderimizi ve yaşamımızı değiştireceğiz.
Sokakları özgürleştiren, yaşamı elerinde var eden tüm kadınlara bin selam olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.