Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DEDEF ve ADEF Dersim sorunlarına ilişkin ortak toplantı gerçekleştirdi…

İki kardeş Dersim federasyonu olan DEDEF ve ADEF, Türkiye ve Avrupa’da çalışmalar yürüten Kurumlarımız olarak, DEDEF temsilcisinin katılımı ile ortak toplantı gerçekleştirdi.

Giderek ağırlaşan Dersim sorunlarının gündemleştigi toplantımız, içinden geçtiğimiz tarihsel yükümlülüklerin kurumlarımıza yüklediği sorumluluk bilinci ile bir dizi ortak kararlar alınarak, önümüzdeki dönemin Türkiye ve Avrupa çalışmaları bazı konularda ortaklaştırılarak planlandı.
Kurumsal çalışmaların önemine dikkat çekilen toplantıda, Avrupa ve Ülke boyutunu kapsayan bir dizi kararlar alınarak, çalışmaların sistemli ve koordineli yürütülmesi konularında ortak sonuçlara varıldı.

Öncelikle, 82. Yıldönümünün yaklaştığı 1937-38 Dersim Soykırımı Anmaları ile ilgili Ülkede, Dersim’de ve Avrupa’da yürütülecek olan çalışmalar ve etkinlikler, diaspora çalışmalarıda dahil olmak üzere, dışımızda çalışmalar yürüten bütün dost, Dersim ve Alevi Kurumlarının katılımının da sağlanarak birlikte yapılmasının önemi üzerinde duruldu.

Dersim doğasının, kültürünün, dilinin ve kimliğinin yoğun bir tehdit altında olduğu, bunun ekolojik Kırım ve dejenere edilmeye çalışılan Dersim kişiliği ile tamamlanmaya çalışıldığı bir dönemde, bütün dost dersim Kurumlarının birlikte ortak mücadele etmesinin tayin edici önemi üzerinde durularak, bunun somut bir eylem planına kavuşturulması için adımların atılması yönünde görüş birliğine varıldı.

Dersimde her yıl artık geleneksel hale gelmiş orman yangınları, Dersim Festivalleri ve diger Dersim’in öne çıkan sorunlarına yönelik Dersim Kurumları ile ortak çalışmalar yürütülmesinin önemine vurgu yapılarak, birlikte ortak mücadele ile sistemin böl-parçala-yönet politikalarının boşa çıkartılabileceği ifade edilerek, Bütün Dersimli dost kurumlara, Demokratik kitle örgütlerine ve demokrasi güçlerine Dersimin öncelikli konularında birlikte ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Saffet Aris

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir