Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi  kurumları, ‘Büyük Alevi Buluşması’nın tarihini açıkladı

Alevi kurumuları  ortak yazılı açıklama yaparak, 25 Aralık‘ta İstanbul Yenikapı’da düzenelenecek‚‘ Büyük Alevi Kurultayı’na kitlesel katılım çağrısı yaptılar.

7 Alevi çatı kurumunun imzasıyla yayınlana ortak açıklamada, “Sizleri “Laik, demokratik bir Türkiye” için 25 Aralık 2022’de İstanbul Yenikapıda birlik olmaya davet ediyoruz. Eşit yurttaşlık için; AİHM kararlarının uygulanması için; cemevlerimiz için; laiklik için; demokrasi için; gelin canlar bir olalım” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) tarafından “Laik ve demokratik bir Türkiye için buluşuyoruz” başlığıyla yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Anadolu’nun kadim halklarından olan Alevi – Bektaşi Kızılbaşlar, yüzyıllardır bizleri yok sayan politikalarla yaşamaya zorlandık, katledildik, inkar edildik, göç ettirildik,çirkin iftiralara maruz kaldık, asimilasyona uğradık ve sürekli bir tarif içine sığdırılmaya çalışıldık.

Bu ayrımcı muameleler bugün de Torba Yasalar çıkartılarak, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurarak bu inancımızı ve ibadetimizi bir kültür içine sığdırmaya, folklorik olarak bir imge haline getirilmeye ve ibadethanemiz olan Cemevlerini görmemeye devam etmektedirler.

Bu Başkanlık eliyle Alevi Bektaşi Ocaklarını bölerek tüm devletlerin yaptığı “Böl, Parçala, Yönet” politikasını uygulamaya başlamışlardır.

Bizler “Kırmızı Çizgimiz Laikliktir” dedikçe muktedirler Alevi-Bektaşiliği devletleştirme çabası içine girerek asimilasyona yönelik adımlar atmayı hızlandırmaya başlamışlardır.

Bilinmelidir ki Cumhuriyetin 100. Yılının son günlerine gelirken “Kün” denilen günden beri, Yunus’un dediği gibi yedi kez boşalıp dolan dünyada, kabdan kaba girdik boşaldık, değiştik, dönüştük, yer değiştirtildik, ötekileştirildik ama hala buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz.

Unutmayalım ki Hünkarın dediği gibi;

Dostumuzla beraber, karalanır yanarız,

Her nefeste aşk ile yaradan-ı anarız,

Erenler meydanına, vahdet ile gir de gör,

Kırk budaklı şamdanda, kırkımız bir yanarız.

Sizleri “ LAİK DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE “için 25 Aralık 2022 de İstanbul Yenikapıda birlik olmaya davet ediyoruz.

Eşit Yurttaşlık için;

Ahim kararlarının uygulanması için;

Cemevlerimiz için;

Laiklik için;

Demokrasi için;

GELİN CANLAR BİR OLALIM!”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir