Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: İmamoğlu’na yönelik açılan siyasi davanın, siyasi sonucuyla karşı karşıyayız!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, İmamoğlu’na, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve TCK’nın 153’üncü maddesi uyarınca ‘siyasi yasak’ hükmünü uyguladı.

PSAKD açıklamasının devamında, şu ifadelere yer verildi:
”Aydınları sanatçıları insan hakları savunucularını ve siyasetçileri aylarca yıllarca cezaevinde tutuyor. Haksızlığa hukuksuzluğa adaletsizliğe karşı söz söyleyen itiraz eden herkesi soruşturmalardan geçiriyor ve ağır cezalara mahkum ediyor. Sokaklar açık cezaevine dönmüş durumda hakkını arayan herkesi terörist ilan eden AKP hükümeti, toplumu terörize edip, kaos yaratmak istiyor.
Gidici olduğunu dünden anlayan bu tekçi anlayış, iktidarda kalmanın yollarını arıyor. Ama nafile hukukta açtığınız derin yaralar yine bu ülkenin ilericileri, yurt severleri, aydınları, demokratları tarafından sarılacak; Laik ve Demokratik Cumhuriyet, bu ülkenin halklarıyla inşa edilecektir.
Haramilerin saltanatı yıkılacak ve halk kazanacaktır.
25 Aralık’ta İstanbul’da Alevi kurumlarının çağrısıyla toplanacak olan büyük Alevi kurultayı ve bu kurultayın sloganı bugün daha bir önem kazanmıştır.
Laik ve Demokratik Türkiye’yi er ya da geç ama mutlaka birlikte yeniden kuracağız.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği örgütlülüğü olarak bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu aleyhinde verilen hadsiz ve hukuksuz cezayı esefle karşılıyor ve nefretle kınıyoruz. Bu kararı halkın iradesine yönelik bir darbe olarak nitelendiriyoruz.
Halkın iradesine yönelik her müdahaleyi faşizm olarak kabul ediyor ve faşizme karşı demokrasiyi savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz.
YAŞASIN HAK HUKUK VE ADALET MÜCADELEMİZ.
YAŞASIN DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir