Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

4 MAYIS DERSİM SOYKIRIMININ KARA GÜNÜDÜR!

Ne yapmalı, nasıl yapmalıyız!

4 Gulan’e Dersım’de roza şiaye tertele, xo wira nıkeme.

Bir kez daha bu kara günü bize yaşatanları insani bütün benliğimle kınıyorum.
Bu soykırım ile DERSİM’in her karış toprağında kanı dökülen yüzbinlerce kefensiz insanlarımızın anısı önünde saygıyla ve özlemle eğiliyorum.

4 Mayıs 1937’de sömürgeci Türk devletinin bakanlar kuru kararı ile aldığı soykırım kararının KARA günüdür.

Bu kara günü yüreğinde insan sevgisi taşıyan herkese ve özelde de bütün DERSİMLERİ; sen, ben, o örgüt bu aşiret vb demeden bu farklılıklarınızı “istiyorsanız koruyun”! ama bu günü dünya insanlık aleminde tanınmasını yaşadığımız zulmün bilinmesini ve hesapın sorulmasını istiyorsak.

Bu gün hepimiz için tek ve bir olmanın günüdür.

Acılarımızın dinmesi karanlıkta bırakılan bütün yanlarının aydınlığa çıkarılması için yaktığımız bir ÇIRA ışığında acımızı paylaşmaya, amasız, fakasız bir olmaya çağırıyorum.

Bu birliği sağlayamadığımız sürece bizi ne dinleyen, ne anlayan ve nede uluslararası alanda bu kara günün tanınması için sağlıklı bir adıma destek beklemek mümkün değil.

Bunun için acil ve öncelikle;
1- 04.05 günü hiç bir ayrım yapmadan belediye bünyesinde oluşturulacak bir komisyon veya kurul ile ki; sivil toplum kurumlarının da içine alacağı bir kurul aracılığıyla yapılacak anmaları bir proğram dahilinde ortak bir çağrı ile Sehit RIZA meydanında yitirdiklerimizin anısına çıra/ mum yakmak. Onları yad etmek için lokmaları ile birlikte her yıl anma törenleri yapılmalı.
2-Okulların ve bütün çalışanların işi bırakması, tatil edilmesi ve anmalara katılması.
-Özellikle çocukların yapılacak anma törenine katılımı sağlanmalı ve geçmişteki hakikatlerin bilincine sahip olmaları için aydınlatılmalı.
3-Bütün esnafın iş yerlerini o gün İçin kapalı tutması ve kepenk indirmeli.
4-Her 4 Mayıs başta Dersim olmak kaydıyla diasporadaki bütün Dersimlilerin soykırım anma programı dışında ne dügün ne nişan veya başka bir etkinliği yapmamalı o günün bilinciyle bundan sonraki süreçte bu yönde ortak bir adım atılmalıdır.

5-o anmaların yanında toplu katliam yerleri ziyaret edilmeli oralarda çıralar yakılmalı bir an içinde olsa onları anmak için böyle bir ilk adımı hep birlikte atılmasını sağlarsak büyük bir adım atılmış olur.

6-Sehit Rıza ile birlikte idam edlen sehitlerimizin mezar yerlerinin belirlenmesi!
-Kayıp çocukların akibetleri ve devletin, genel kurmay arşivlerinin açılması ve hakikatlerle yüzleşilmesi sağlanmayana kadar sesimiz endelerinde iki elimiz yakalarında olmaya devam edecek.
Kuşkusuz daha bir çok ayrıntıya da girmeden, bu vb asgari ölçekteki ortak adımlarımızı birlikte atmada hala birleşemiyorsak, kimseden de asla bir beklentimiz olmamalı.

Bizden önce 1915-1918’e kadar soykırıma tabi olan ERMENİ halkının bu konuda sarfettiği ve atmış olduğu adımlar ve aldığı yol öğreticidir.
Uluslararası alanda aldığı yol ve bazı kararların alınması İçin atmış olduğu adımlardan öncelikle öğrenmemizin önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Onların içinde de bir yığın farklılıklara rağmen 24 Nisan’da hep birlikte acılarını paylaştıkları onlar İçin bir mum yakarak bir araya gelip acılarını paylaşmaya gelen dostları ile kucaklaştıklarından öğrenelim.

Gün bu açılılı anımızın 82. YILINDA hepimizin önündeki en önemli hedef yüzüncü yılına dek bu acılı tarihimizin ulusal, ve uluslararası camiada tanındığı ve yaşadığımız bu sürecin hesabının yapıldığı sorumlularının ( bunun sorumluluğu devlettir) yargılandığı ve devletin başta DERSİM olmak kaydıyla insanlığa karşı işlediği bu suçların hesabının yapıldığı ve dünya insanlık camiası karşısında
onurlu bir özürü dilediği, bir yüz yıl olmasını sağlamalıyız.

Önümüzdeki yeni bir yüz yıla; özerk demokratik, laik özgür bir DERSİM İçin, yeni bir yaşam Dersim’de de mümkündür.

Saygılarımla
Hüseyin Yanaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir