Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İzmir Demokratik Öğrenci Topluluğu kuruldu

İzmir Demokratik Öğrenci Topluluğu (İ-DÖT) kuruldu. İzmir’de okuyan üniversiteli öğrenciler, yaşadıkları sorunlara karşı oluşturdukları platforma dair açıklama yaptı. Açıklamanın Kürtçesini Pelda Eğe, Türkçesini ise Veysel İlhan okudu. Anadilde, parasız ve bilimsel eğitim için mücadele verdiklerini belirten İlhan, “Kampüslerde faşist ve cinsiyetçi anlayışlara karşı duran, direnişi halkı ile buluşturup, büyüten ve yenilmez bir güç yaratanlarız. Umutsuz, geleceksiz ve itaatkar bireyler isteyen anlayışı reddeden, kadın özgürlükçü, demokratik ve ekolojik mücadeleyi benimseyen üniversitelileriz. Yüzlerce yıldır devam eden savaş, asimilasyon, soykırım ve son süreçte ağırlaştırılarak yürütülen tecrit politikalarına karşı duran gençleriz. Muğla’da katledilen Şerzan Kurt’un, Dersim’de kaybettirilen Gülistan Doku’nun, Amed Newrozu’nda ömrünün baharında katledilen Kemal Kurkut’un, Eskişehir’de intihara sürüklenen Resul Alan’ın, Aydın’da KYK yurdunda ihmalle katledilen Zeren Ertaş’ın sıra arkadaşlarıyız” dedi.

İlhan, “İmha ve inkar politikalarına karşı örgütlülüğümüzle cevap olmaya çalışan ve boyun eğmemeyi tarihimizdeki misyonumuza bakarak kendimize görev bilen yurtsever ve devrimci öğrencileriz. Özelde genç kadınların tecavüz kültürü üzerinden kimliksizleştirilme politikaları ile makul kadını ve boyun eğmiş bir toplumu yaratmak için yapılan eril akademi ve güvensiz kampüslere karşı tanrıça kültüründen aldığımız direniş mirasını kuşanan genç kadınlarız” diye belirtti.

‘KİRLİ POLİTİKALARI BOŞA ÇIKARACAĞIZ’

Özelde Kürt öğrencilere dönük saldırılara değinen İlhan, Kürt gençlerini ve genç kadınları hedef alan erkek egemen zihniyete karşı “demokratik üniversitelerle özgür geleceğe” şiarıyla yola çıktıklarını ifade etti. İlhan, “Kampüslerden başlayıp, liseleri, sokakları ve halkı örgütlü mücadele bilince taşıracak, toplumsal hakikatin dili olacak bütün bu kirli politikalarını boşa çıkaracağız” dedi. Gençlere “Özel savaşa karşı örgütlü mücadeleye” çağrısı yapan İlhan, devrimci önderleri tek tek andı. İlhan, “Demokratik ve özgür üniversite direnişine ses olup, örgütlü mücadele ile her üniversiteyi, liseyi devrim kalesine dönüştürme sözümüzü yineliyoruz” diye kaydetti.

MA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir