Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİ KURUMLARI: ALEVİLERİN İBADETHANESİNİ TERÖRİZE ETMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR!

Alevi kurumları ortak açıklama yaparak, MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez’in ‘Cemevleri terör örgütlerinin yoğun olduğu bir yer’ sözlerine sert tepki gösterdiler. Yapılan ortak açıklamada, “Irkçılıktan beslenen MHP ve onun vekili, 73 millete bir nazar ile bakan, tarih boyunca her türlü şiddete karşı durmuş Alevileri terör ile yan yana getirmeye çalışıyor. Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin faşist olmadığınızı ispatlama mecburiyetiniz var” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından “Alevilerin ibadethanesini terörize etmek kimsenin haddi değildir”  başlığıyla yapılan ortak açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

”Bulunduğumuz her alanda barışı, demokrasiyi ve eşitliği savunan bir halk olarak açıkça uyarıyoruz ki, bir daha ibadethanemiz hakkında en ufak bir saygısızlık yaparsanız, her türlü demokratik ve meşru tepkimizi göstereceğiz.
Milyonlarca insanın ibadethanesi olan Cem evlerinin statüsünü çarpıtmak için hiç bir şeyi bahane gösteremezsiniz.!
Irkçılıktan beslenen MHP ve onun vekili, 73 millete bir nazar ile bakan, tarih boyunca her türlü şiddete karşı durmuş Alevileri terör ile yan yana getirmeye çalışıyor.
Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin faşist olmadığınızı ispatlama mecburiyetiniz var.
Alevilerin ibadethanesi olan Cem evleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de habersizdir.
Açıkça ifade ederiz ki, asıl eşitlik, demokrasi, bilim ve adalet gibi kavramlardan rahatsız olanlar teröristtir.
Irkçı faşistler ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Çünkü bizim yarattığımız iklim, herkesin bir arada özgürce yaşadığı iklimdir.
Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, “Aleviliği nasıl asimile ederiz”.
Ülke ve Dünyanın her yerinde örgütlü olan Alevi hareketi olarak diyoruz ki;
Tıpkı tarihteki Pirlerimiz ulularımızın yaptığı gibi,size ve zihniyetinize rağmen demokrasiden vazgeçmeyeceğiz,size rağmen türkülerimizi söylemeye, kardeşlik ve eşitlik iklimini büyütmeye devam edeceğiz.
Siyasal İslamı kurumsallaştıran AKP ve onun siyasi beslemesi MHP derhal yaşamın tüm alanlarını kutuplaştıran bölücü politikaları terk etmelidir.
Her fırsatta mağdur edebiyatı yapıp sağa sola kardeşlikten bahsedenler,bu kepazeliği nasıl açıklayacaksınız?
Cem evlerimize yapılan bu saygısızlığı bu hakareti reddediyoruz.
İnancı gereği ibadetini yürütmek suç değildir, ama milyonlarca insanın ibadethanesine hakaret etmek suçtur.
Kendisini ve inancını türkülerle ifade eden bir halkın ibadethanesini terör ile ifade etmek hangi aklın ve vicdanın ürünüdür.

CEM İBADETİMİZ,
CEMEVLERİ İBADETHANEMİZDİR.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir