Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD:31 Mart 2024 seçimlerine dair Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin tavrına ilişkin açıklamamızdır!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD), 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel  seçimlere ilişkin tavrını yazılı bir açıklama yaparak kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, şu ifadelre yer verildi:
”Aleviler, yaşadığımız topraklarda ve Dünyanın dört bir yanında, yüzlerce yıldır Hakkın ve hakikatin yanında saf tutmuş ve her daim zulmün ve zalimin karşısında mazlumdan yana duruş ve tutum sergilemişlerdir.
Aleviler olarak; felsefe ve inancımız gereği doğa düşmanlarına karşı doğadan yana, emek ve emekçi düşmanlarına karşı emek ve emekçiden yana, sömürüye ve sömürü sistemine karşı rızalığa dayalı hakça bölüşümden yana, karanlığa karşı aydınlanmadan yana, faşizme karşı tam hak eşitliği ve demokrasiden yana, her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı eşit yurttaşlıktan yana olduğumuzu her dönem gösterdik ve bu ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ediyoruz.
Her dönem seçim öncesinde gündeme gelen ancak, Alevilerin ve Alevi Kurumlarının genelini bağlamayan, halkımızda hiçbir karşılığı olmayan kimi gerici ve işbirlikçi yaklaşımlar sergilense ve bunlar iktidar medyasında büyük puntolu haberler olarak öne çıkarılsa da sonuç hiçbir zaman değişmemiştir. Alevi halkı yaşadığı her kent ve coğrafyada, ayrımcılığa, tekçi, inkarcı, asimilasyoncu, gerici, ırkçı, faşist anlayış ve partilere karşı, laiklikten, çağdaşlıktan, demokrasiden, özgürlüklerden, emekten, insan haklarından yana parti ve adaylarla hareket etmeye devam etmişlerdir.
Önümüzde çok önemli bir yerel seçim var. Bu seçimler öncesinde de, Alevilerin ve Alevi Kurumlarının taleplerini görmezden gelenler, bu talepleri ve hassasiyetlerimizi dikkate almayanlar olmuştur. Bu yaklaşım, ciddi kırgınlık ve kırılmalara sebebiyet vermiştir. Ancak bu durum, halkımızı açlığa, sefalete sürükleyen, ülkeyi karanlığa boğup, adeta açık cezaevine çeviren, hukuku ve kendi yazdıkları Anayasayı bile tanımayan, eğitimi gericileştirip içini boşaltan, asimilasyonu derinleştiren, ayrımcı ve kutuplaştırıcı siyasetten beslenen, tekçi ve inkarcı hükümet partisini ve onun gerici ve ırkçı ortaklarını desteklememizi meşru ve haklı kılamaz. Alevilerin tarihi misyonları ve yol ulularının çizdiği güzergah bellidir. Eksenimiz ve çizgimiz şaşmaz.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Örgütlülüğü olarak, 2024 yerel seçimlerinde de tavrımız açıktır. Kime oy vereceğimizden daha önemli olanı kimlere oy vermeyeceğimizdir. Gerici, ırkçı, faşist, kadın düşmanı, rantçı, doğa ve çevre katliamcısı, bilime ve akla sırt çevirmiş, kentlerimize ihanet eden ve etmekte olan, tekçi, inkarcı, savaş politikalarından ve kutuplaştırıcı siyasetten yana olan hiçbir parti, kişi ve anlayışla bunların oluşturduğu ittifaklarla yan yana gelmeyiz, gelemeyiz. Katliamlarla ve katliamcı zihniyetle hesaplaşmayan, aksine, Sivas Madımak katliamı davasını zaman aşımına uğratan, katillerini serbest bırakan ve savunucularını ödüllendiren, Kadın düşmanlarını, Hizbullah ve IŞİD gibi eli kanlı örgütlerin taraftarlarını ve destekçilerini meclise ve belediyelere taşıyanlara karşı yapmamız gereken bellidir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, yetmiş altı şubemiz ile birlikte bir kez daha açıktan halkımıza ve kamuoyuna ilan ediyoruz. 2024 yerel seçimlerinde, eşit yurttaşlıktan, laik ve demokratik Cumhuriyetten, barıştan, emekten, bilimden, adaletten, hak eşitliğinden, çağdaşlıktan, aydınlanmadan, kültürden, sanattan yana parti ve adayları desteklemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi, gerici, ırkçı, inkarcı ve asimilasyoncu tek adam rejimini ve anlayışını teşhir etmeye ve zayıflatmaya yönelik her türlü aktif mücadelenin içinde yer alacağız. Kentlerimize, yaşam alanlarımıza, inancımıza, kültürümüze ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur…”
​​​​​22/02/2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir