Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK: Kayyum, halkın iradesinin gasp edilmesidir!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan bu sabah İçişleri Bakanı tarafından  görevden uzaklaştırıldı. Bakan Soylu, seçilmiş ve halkın iradesini temsil eden belediye başkanlarının  yerine  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve  Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Yerel seçimin üzerinden henüz 4,5 ay geçmişken üç büyükşehir belediyesine hak, hukuk, adalet rafa kaldırılarak ikinci kez kayyum atanmasına ve belediye başkanlarına zorla görevlerinden el çektirilmesine tepkiler çığ gibi büyüyerek geliyor.

Türkiye’deki Alevi- Bektaşi kurumlarının yaptıkları açıklamaların ardından bir açıklamada, dünyanın en büyük Alevi örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK)  tarafından yapıldı.

”HALKIN İRADESİ GASP EDİLMİŞTİR”

AABK merkezinin yaptığı yazılı açıklamada belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasına ve yerlerine üç valinin atanmış olmasına ilişkin  şu ifadeler kullanıldı: ‘‘ AKP iktidarının, halkın Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56.54 ve Van’da yüzde 53.83 ile seçtiği Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alması ve kendi kadrolarını kayyum olarak ataması, demokrasinin, hukukun ve vicdanların asla kabul edemeyeceği bir darbedir. Bu karar demokratik bir seçim sonucu seçilen belediye başkanlarının haklarının kayyum yolu ile gasp edilmesidir. Daha ötesi bu isimlerin seçilmelerini sağlayan halkın iradesinin gasp edilmesidir‘‘ denildi.

”MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR”

“Minareyi çalan kılıfını hazırlar” denilen açıklmanın davamında belediylere kayyum atanmasına ilişkin şunlar kaydedildi: ‘‘ “Minareyi çalan kılıfını hazırlar”   misali, adaylıklarında hiç bir hukuki engel bulunmayan halkın seçtiği belediye başkanları hakkında açılan adli-idari soruşturmalar bahane edildi. Tek adam rejiminin bir sonucu olarak, AKP iktidarı, halkın yerel yönetimlerdeki seçme ve seçilme hakkını yok eden merkezi vesayetçi dayatması ile hukukun ve demokrasin en temel değerlerin, yok etmiştir. 31 Mart seçimlerinde, özellikle Kürt illerinde halkın çoğunluk desteğiyle seçilen Belediye Başkanlarının hakları, atanmış İçişleri Bakanının kararı ve atanmış valilerin kayyumluğu ile görevden alınmıştır. Her platformda statüko ile mücadele ettiklerini ifade eden mevcut iktidarın darbe dönemlerini bile mumla aratacak bu uygulamaları artık kontrolü kaybettiklerinin en net göstergesidir. Dünyanın her yerinde halkın iradesini ve seçim sonuçlarını yok sayan yönetim biçimine faşizm denir‘‘ ifadeleri kullanıldı.

 

”AABK OLARAK BU KARARDAN DERHAL VAZGEÇİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

‘‘Yerel yönetimlerin demokrasi açısından önemine vurgu yapılan AABK açıklamasının davamında yapılanlar faşizan  uygulmalar olduğu için, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi toplumun bu tür uygulmaları  asla ve kata kabul edemeyeceği kesin bir dile vurgulandı: ‘‘ Demokrasinin beşiği ve okulu bildiğimiz yerel yönetimlere halkın katılım hakkı ile halkın seçtiği belediyelerin seçilmişlerden alınıp, atanmışlara teslim edilmesi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi toplumun asla ve kata kabul edemeyeceği faşizan bir uygulamadır. Yerel seçim sonuçları, yenildiğini, güç kaybettiğini gören AKP’nin, HDP’nin halk tarafında seçilen belediye başkanlarını görevden alıp, kayyum rejimini kurumsallaştırması, Türkiye’de muhalefete geçen tüm belediyelerinde bu kayyum rejimi üzerinden müdahale edeceğinin işaretidir. “Sandık namustur” diyenlerin sandıkta kaybedince, demokrasi, vicdan ve hukuk dışı yollara başvurmasını ve halkın iradesini gasp etmesini, AABK olarak kınıyor ve bu karardan derhal vazgeçilmesin, talep ediyoruz. Daha önce de, yine antidemokratik ve hukuk dışı yollarla Kürt illerinde seçilen HDP’li Belediyelere atanan kayyumlar, belediyeleri zarara uğratmış, israf politikaları ve şatafat gösterileriyle, halkın taleplerine ve iradesine karşı zararlar vermiştir. Halkın iradesi kişilerden ve kurumlardan daha üstün ve güçlüdür. Bugün demokrasi adına utanç verici bu kararları alanlar da er veya geç bu gerçekle yüzleşeceklerdir.‘‘

Açıklmanın sonunda devlete ve hükümete şu çağrı yapıldı: ‚‘AABK olarak; Türkiye’yi uluslararası toplum nezdinde rezil eden, demokrasi ve hukuk utancından derhal vazgeçilmesini, halkın iradesiyle seçilmelerine rağmen, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan derhal görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz‘‘ denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.