Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KAYYUM DEMOKRATİK SİYASETİ TASFİYE ETMEKTİR, ADALETİ YOK SAYMAKTIR

– Bireyin toplum içinde aradığı, en güzel duygudur ADALET
– Devleti yönetenlerin hükmü adil olana kadar sürecek olan bir savaştır ADALET
– Aynı olmak veya aynı anlama gelmek için değil, farklılıklarımızla eşit olmaktır ADALET
– Zalim, güçlü, paralı ve hatırlıdan yana değil, mazlumdan yana olmaktır ADALET
Sevgili canlar; yüzyıllar geçse de insan haklarını ihlal eden ve bireysel hürriyetleri esir alan tüm sistemler özgür ve demokratik bir toplumun gerekliliğini asla haklı görmezler.
Eleştirisel ya da siyasi katılım konusunda hoşgörüyü ortadan kaldıranlar, demokrasiden yana, demokratik siyasetten yana hep halkları kışkırtarak, kendi malları gibi gördükleri devleti yönetme çabasında olurlar.
Devleti aile şirketi gibi yönetmek isteyenler, vesayet makamının talimatına uyan kişileri halkın iradesi dışında kurumlara atayarak, halkın iradesine saldırır, halk iradesini yok sayar ve Özgürlüklere yaklaşımı sadece kendi hukukları ile sınırlandırırlar.
Halkın Büyük bir oy desteğiyle seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlar seçilmiş iradeye vurulmuş bir darbedir… Bu darbeyi yapanlar, özgürlüğü, eşitliği ve güvenliği ortadan kaldırmıştır.
Yetkili kurumların müfettişleri tarafından sıkça denetlenen bu belediyeler de her hangi bir mahkeme kararı olmadan, belediyelere kayyum atamak hukuku ve mahkemeleri de hiçe saymaktır.
Halkın oy vererek seçtiği yerel yöneticilerin yerine memur atamak halkın iradesine darbe yapmaktır.
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler sözleşmesi olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırı olan kayyum atamaları bir sonraki yerel seçimler için bir paniktir. Halkın tevazusunu kaybeden devlet yöneticilerinin bu topraklara kin, öfke ve nefreti yayarak düşmanlık duygusu yaratma istekleridir.
Alevi Dernekleri Federasyonu olarak,
– Her türlü baskıcı otoriter ve siyasi davranışlar son bulmasını
– Belediyelere Kayyum atanma uygulamasına son verilerek atanan kayyumlar yerine halkın seçmiş olduğu belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz.
Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz:
– Devleti yönetmede ki siyasi mücadeleniz demokratik olmalı. Bu mücadeleniz Hak ve Hukuk çerçevesinde olmalıdır. Kayyum atamalarını kınıyoruz…
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir” diyoruz…

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU VE BİRLEŞENLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir