Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Kayyımları Protesto Ediyor: 23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk Konsoloslukları önüne siyah çelenk bırakacağız

AABK yazılı bir açıklama yaparak Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediylerine atanan  kayyımları protesto ededceğini kamuoyuna duyurdu.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun açıklmasında yapılacak protesto eylemlerine ilişkin şu ifadeler kullanıldı: ” 23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk Konsoloslukları önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz…

”HALKIN İRADESİNİ HARAMİLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ! ”

 Açıklmanın davamında belediylere kayyum atanmasına ilişki şunlar ifade edildi: ”Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz!İktidara geldiğinden bu yana ülkemizin üzerine kâbus gibi çöken AKP Hükümeti’nin, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alması ve kendi kadrolarını kayyım olarak ataması asla kabul edilemez bir durumdur. Alevi toplumu olarak; Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin, İstanbul seçimleri ile perçinlenen muhalif bloğu parçalamak adına giriştiği bu Osmanlı oyunlarını ezelden beri tanıyoruz.

Bu farkındalıkla sadece Alevilerin talepleri söz konusu olduğunda değil, ülkemizdeki toplumsal mücadele noktasında her zaman sokağa çıkarak sesimizi yükselttik. Yüzyıllardır sahip olduğumuz mazlumdan, demokrasiden ve halkların kardeşliğinden yana olan duruşumuz nedeniyle bu haksız kararlar karşısında da sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna duyururuz. Ülkemizde din, dil, renk, milliyet ayrımı olmadan kardeşçe barış içinde yaşamak mümkün. Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskılarına karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz…” denildi.

”BU MÜCADELE BİR HAK ARAYIŞI MÜCADELESİDİR”

Yürütülen mücadelenin bir hak arayışı mücadelesi olduğuna vurgu yapılan açıklmanın davamında şu düşüncelere yer verildi: ” Bu mücadele bir hak arayışı mücadelesidir” vurHaksızlıklarla mücadele etmek ecdatlarımızın bize bıraktığı en değerli mirastır. Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz! Dost ve düşman herkes bilsin ki haklıyız ve mutlaka kazanacağız…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan derhal görevlerine iade edilmesini talebimizi yineliyoruz.

Bu amaçla 23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk Konsoloslukları önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz…”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir