Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Muharrem Matemi

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Köln, 31 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan Muharrem Matemi’ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklmada, Muharrem Matemi’nin Aleviler açısından anlam ve önemine ilişkin şu ifadelere kullanıldı:

”Muharrem Ayının başlamasıyla Alevi Toplumu “Matem”e bürünür ve 12 günlük matemde Kerbela’da şehit düşen İmam Hüseyin ve 72 yoldaşı için gönül rızalığına ve samimiyete dayalı, nefsini islah etmesi, Kerbela’da Şehid-i Şüheda’nın aç ve susuz kalması gibi onların halinden anlaması için Matem Orucu tutarlar.

Matem Oruçlarımız Kerbela için, şu ana kadar yaşanmış diğer Kerbela’lar için, haksızlığa ve zülme boyun eğmedikleri için zalimlere yani günümüzün yezitlerine biat etmedikleri için katledilen bütün dünyadaki mazlum hakları için tutulur.
İmam Sadık’ın dediği gibi: Her Yer Kerbela, Her Ay Muharrem, Her Gün Aşure.

12 gün boyunca sessiz, sedasız, israfsız, gösteriş ve şetafattan uzak, mazlumların masuniyet duygusu içinde oruçlarımızı tutup, gün batımı evlerimizde veya , özellikle cemevlerimizde bir araya gelip, Çerağ uyandırılıp, gülbengler okunarak, birlikte oruçlarımızı açarız.

Her sene olduğu gibi, bu senede Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Köln olarak 12 gün boyunca Alevi İnanç Yolunda hizmet eden Dedelerimizin ve mihmanlarımızın eşliğinde her gün saat 19:00’da başlayacak olan Muharrem Erkanlarımıza siz değerli Canlarımızı, getireceğiniz hak lokmalarınızla katılmaya ve birlik olmaya davet ediyoruz.

Tutacağınız oruçlarınız, gönlünüzdeki dilekleriniz ve getireceğiniz lokmalarınız hakk katında kabul ve makbul olmasını dileriz.

Aşk ile”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir