Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD İNANÇ KURULU: ‘‘DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ALEVİLERİN MUHATABI OLAMAZ ‘‘

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Ali Erbaş‘ın yanına aldığı Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin İl Müftüsü Dr Şaban Kondi ile birlikte, Alevi Kültür Merkezleri’ne bağlı olan Mersin Cemevi’ni ziyaret ettimesine ve bu ziyarettin Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF) İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz tarafından önemli bulunmasına Alevi kurumlarından tepki yağmaya başladı.

‘’ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN OLDUĞU BİR ÜLKEDE GERÇEK BİR LAİKLİKTEN ASLA BAHSEDİLEMEZ ‘’

Mersin Cemevi Başkan Kılavuz Dede’nin ziyaret ilişkin yaptığı açıklamalara en sert tepkiyi  PSAKD İnanç Kurulu gösterdi. PSAKD İnanç  Kurulu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ‘‘Bizler Aleviler olarak yıllardır birçok bedel ödeme pahasına gerçek bir laiklik için mücadele ettik. Bu laiklik mücadelesinin en önemli taleplerinden biri ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasıdır. Diyanet İşleri Baskanlığı’nın olduğu bir ülkede gerçek bir laiklikten asla bahsedilemez. Bu bilinçle uzun yıllardır ısrarlı bir şekilde verdiğimiz mücadeleyi belli bir aşamaya taşıdık. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Aleviliğe ve Alevilere karşı geliştirilen sistematik asimilasyon politikalarının merkez karargahı olduğunu halkımızın bilincine kazıdık. Ayrıca bu kurum vermiş olduğu çağdışı ve gerici fetvalarla sadece Alevilerin değil, birçok farklı inançtan ve düşünceden insanların da tepkisini çekmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı kendisine tahsis edilen devasa bütçelerle ve yüzbinlerce çalışanıyla laikliğin altını oymakta ve iktidarın amaçları doğrultusunda dinci bir anlayışın yaşamın bütün alanlarında hakim olması için sürekli çalışmaktadır‘‘ dedi.

‘‘DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ALEVİLERİN MUHATABI OLAMAZ ‘‘

Açıklmanın davamında Alevilerin diyanete  bakış açıları şu ifadelerle dile getirildi: ‘‘Hal böyle iken Diyanet İşleri Başkanının ABF İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz’un başında olduğu AKD Mersin Şubesi ve Cemevinde ağırlanmış olması ABF bileşeni olan Pir Sultan Abdal örgütlülüğü açısından asla kabul edilebilir bir durum değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı Alevilerin muhatabı olamaz. Alevi örgütlülüğünün yıllardır kaldırılmasını savunduğu bir kurumun başkanı ile görüşmek ciddi bir tutarsızlığa ve savrulmaya işaret etmektedir. Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması talebinde bir milim dahi sapma göstermesi mümkün değildir‘‘ denildi.

‘‘ABF İNANÇ KURULU BAŞKANI HASAN KILAVUZ DERHAL GÖREVİNDEN AYIRILMALI ‘‘

Bu anlayışa ters düşen Hasan Kulavuz Dede’ye derhal görevinden ayrılma cağrısı yapılan açıklmanın davamında şunlar kaydedildi:

‘‘ Bunu şu anda ABF İnanç Kurulu Başkanlığını yürüten birinin yapması ise hiçbir şekilde kabul edilemez. Alevilerin tanımadığı Diyanet İşleri Başkanlığının en üst düzeyden ABF İnanç Kurulu Başkanı tarafından muhatap alınması ilkelerimize, değerlerimize, duruşumuza ve amaçlarımıza ters düşmüştür. Bu yüzden ABF İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz derhal görevinden ayrılmalı ve ABF İnanç Kurulu acilen Olağanüstü Genel Kurula gitmelidir. Bunlar yapılmadığı takdirde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İnanç Kurulu olarak ABF İnanç Kurulundan ayrılacağımızı ilan ediyoruz.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir