Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Genlel Başkanı Mat: ”Bu resme ortak olanlar hesap vermeli ve açıklama yapmalıdır”

 

AHA- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bir hiyetle birlikte Mersin Cemevi’ni ziyaret etmesine ilişkin tepki açıklamları birbiri ardına gelmeye başladı. PSAKD İnanç Kurulu’nun, Hasan Kılavuz’a ‘‘derhal görevini bırak‘‘ çağrısında bulunduğu kurumsal açıklamanın ardından, bir açıklmada Avrupa Alevi Hareketi’nin başkanından geldi. AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat,  kendi  sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklma yaparak Diyanet başkanının Cemevi’nde ağırlanmasına ve yapılan görüşmeye tepki gösterdi. Başkan Mat, ‘Olmadı’ başlığıyla yaptığı açıklamada, Alevilerin taleplerini boşa çıkartan bir resim ile karşı karşıya kalındığına vurgu yaparak, “Bu resme ortak olanlar hesap vermeli ve açıklama yapmalıdır” dedi.

‘‘ BU RESŞMİ ASLA KABUL ETMİYORUZ ‘‘

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Hüseyin Mat, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi’ni ziyaret etmesine tepki gösterdiği yazılı açıklmada görüşmeye ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Laiklik ilkesiyle asla bağdaşmayan, uymayan bir kurum olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİP) kapatılsın, zorunlu din dersi kaldırılsın, talebimizi boşa çıkartan bu resmi asla kabul etmiyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, Alevilerin her türlü inançsal ve toplumsal demokratik hak taleplerini görmezden gelip verdiği fetvaları ile katliamlarda payının olduğunu ifade eden AABK Başkanı Mat, açıklmanın davamında ziyaret ve verilen ortak resime ilişkin sunları kaydetti :

“Kurulduğu ilk günden itibaren, Aleviler hakkında her türlü hakaret ve iftirayı yapan, inkar, asimile ve fetvalarıyla Alevi katliamlarında payı olan, Avrupa Alevi hareketi parçalama konusunda gri dedeleri yollayan, istihbaratçı imamlarıyla AKP’ye karşı muhalefet yapan sivil toplum kuruluşları hakkında istihbarat toplayan ve AKP’ye sunan, çakma dernekler, federasyonlarla her türlü dalavereyi ortaya koyan, laiklik ilkesiyle asla bağdaşmayan, uymayan bir kurum olan DİTİP kapatılsın, zorunlu din dersi kaldırılsın, talebimizi boşa çıkartan bu resmi asla kabul etmiyoruz. Bu resme ortak olanlar hesap vermeli ve açıklama yapmalıdır.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir