Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Milletvekili Kenanoğlu Diyanet İşleri Başkanı’nın Mersin Cemevi ziyaretini Meclis’e taşıdı

 

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi’ni ziyaretini meclise taşıdı.

Kenanoğlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sunduğu soru önergesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi’ni ziyareti sırasındaki konuşmayı hatırlatarak şunları aktardı:

“Erbaş“Sizlerle muhabbet etmeye geldim. Sorunlarınızı Ankara’daki üst makama ileteceğim” yönünde ifadeler sarf etti.

2018 yılında yapmış olduğu açıklamada “Alevilerle sünni kardeşlerimiz arasında hiç bir fark yoktur. Bütün Aleviler kendilerini Müslüman olarak tanımlarlar. Alevilik, İslam dışı gösterilmeye çalışılıyor. Buna zaten Alevi kardeşlerimiz karşı çıkıyor. Tüm Aleviler kendini Müslüman olarak tanımlar. Biz bütün vatandaşlarımıza hizmet götürme noktasında hareket ediyoruz. Kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazların da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir. Devletimizin üniter yapısı nedeniyle ve Müslümanların ibadethanesinin cami olması münasebetiyle, ‘camiler hem Sünni vatandaşların hem de Alevi vatandaşların ibadet yeridir” diyen Erbaş, Mersin’deki ifadelerinin aksi yönünde açıklamalarda bulunmuştu. ”

Konuyu meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Erbaş’ın tavrındaki değişikliğe dikkat çekerek “Gerek önceki Diyanet İşleri başkanları gerekse de Ali Erbaş’ın cemevlerine yasal statü tanınması hususundaki önceki tavrı göz önüne alındığında, Erbaş’ın cemevlerine yapmış olduğu ziyaretlerden hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha önce sıklıkla dile getirdiği cemevlerinin ibadethane olmadığı yönündeki görüşünde bir değişiklik mi söz konusudur?” sorusunu yöneltti.

Kenanoğlu’nun yönelttiği sorular şöyle:

“Müslümanların ibadet yeri camiidir” diyen Erbaş, Mersin Cemevi’ni ziyaret ederek neyi amaçlamaktadır?
20 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği Tunceli Cemevi ziyaretinde cemevi dedesinin cemevlerine yasal statü tanınmasına ilişkin dile getirdiği talebini “talebiniz talebimizdir” şeklinde karşılayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın o tarihten bu yana cemevlerine yasal statünün tanınması noktasında bir girişimi olmuş mudur?
Gerek önceki Diyanet İşleri başkanları gerekse de Ali Erbaş’ın cemevlerine yasal statü tanınması hususundaki önceki tavrı göz önüne alındığında, Erbaş’ın cemevlerine yapmış olduğu ziyaretlerden hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha önce sıklıkla dile getirdiği cemevlerinin ibadethane olmadığı yönündeki görüşünde bir değişiklik mi söz konusudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir