Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Halkların kardeşliği ve barış dolu bir gelecek için “Savaşa Hayır!”

 

Yerel seçimlerden bu yana gözle görülür bir şekilde güç kaybeden AKP Hükümeti, çözümü yine savaş çıkarmakta buldu. Yıllardır “Ümmetçilik” propagandası ile ülkeyi baskı altında tutan bu zihniyet, bu sefer de Türk-İslam Sentezi’nin beslendiği en önemli damarlardan biri olan “Milliyetçilik” kavramına yaslanarak, iktidarını sürdürmek istemektedir. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak; bu tuzağa düşerek, AKP Hükümeti’nin arkasına sıralanmak yerine gerçekleri olduğu gibi kamuoyuyla ve halkımızla paylaşmayı tarihsel bir misyon olarak görüyoruz.

Ankara, Suruç ve Diyarbakır Katliamları’nda kendi halkına bile yönelmekten çekinmeyenler, bugün “barış getireceğiz” söylemiyle Suriye’de yaşayan halkları hedef almaktadırlar. Yıllardır Suriye Halkı’nı katleden cihatçı teröristlere tırlar dolusu silah taşıyan bu zihniyetin bölgeye barış getirmesi imkânsızdır. Aksine bu müdahale yıllardır İslami terör örgütlerinin saldırılarını bertaraf eden ve bölgede barış içerisinde yaşamayı uman halkların birlikteliğine darbe vuran bir gelişmedir. Komşu ülkenin toprak bütünlüğünü hedef alan ve masum sivillerin ölümleriyle sonuçlanacak bu saldırının acilen durdurulması gerekmektedir. Bu eleştirimiz AKP Hükümetine yönelik olduğu gibi ekonomik çıkarları doğrultusunda bu insanlık suçunu görmezden gelen tüm gelişmiş ülkeleredir. Bu nedenle barış çağrımızın muhatabı hükümetler değil; demokrasiye, barışa ve halkların kardeşliğine inanan dünya halklarıdır.

Alevi toplumu olarak ezelden beri, ölmek ve öldürmekten yana değil, yaşamak ve yaşatmaktan yana olduğumuzu her platformda dile getiriyoruz. Bu tutumu atalarımızdan bize kalan değerli bir miras olarak görüyoruz. Mazlumların yanında olma refleksi ve 72 millete bir nazarda bakma düsturuyla barıştan yana olan tüm kesimlerle yan yana gelmeye devam edeceğiz.

Bu inançtan hareketle Avrupa’da yaşayan tüm canlarımızı kendi şehirlerinde düzenlenecek olan “savaş karşıtı” eylemlere ve mitinglere katılmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki; sessiz kalmak onaylamaktır.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir