Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK ONURSAL BAŞKANI TURGUT ÖKER: ” TARİHSEL SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRMEZSEK YOLDAN DÜŞERİZ, ÖĞRETİMİZİN DIŞINA ÇIKARIZ!”

AABK Onursal başkanı Turgut Öker, duruşmanın ardından basına yaptığı açıklamada davaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: ‘‘ Dava bizim Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’muzun 2012, 2014, 2015 yıllarında, bu dönem içerisinde Avrupa’da yaptığımız faaliyetleri kamuoyuyla hangi platforumlarda paylaştıksak sosyal medya, mitingler, kendi bildirilerimiz, Yol Televizyonumuz ve diğer platforumlarda neler paylaştıksak onlara yönelik bir soruşturma. Ve bu soruşturma, biz bugüne kadar nerde mitingler yaptıksak, eylemler yaptıksak, açık neler söylediysek onuları kapsıyor.

” KENDİ TARİHSEL SORUMLUĞUMUZ YERİNE GETİRDİK”

Öker, açıklamanın davamında şunları ifade etti: ”O nedenle de yargılanan şahıs olarak benim ama Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun mücadelesi yargılanıyor, söylemleri yargılanıyor, tüzel kişliği yargılanıyor şu an. Bu anlamda da biz Avrupa’da göğsümüzü gere gere bu faaliyetleri gerçekleştirirken neleri söylediksek bugünde aynı şeylerin arkasındayız. Dolayısıyla, bu kişisel bir yargılama değil kurumsal bir yargılama. Konfederasyonu’un o günkü koşullarda genel başkanı olarak ben o ifadeleri söylemek zorundaydım, sözcüydüm. O anlamda da Konfederasyonumuzun bize yüklediği sorumluluklar neyse bunun gereğini yerine getirdik.

Biz öğretimiz gereği dünyanın neresinde haksızlıklar varasa, katliamlar varsa, insanlar açı yaşıyorsa, zulum altındaysa bunlara karşı gelmek zorundayız. Bu bizim inancımızın bir gereğidir, Alevi olmanın bir gereğidir. Tüm toplum adına bu gerçekleri ifade etme zorunluğumuz var. Bu nedenle, biz ne ceza verilerse versinler, kendi tarihsel sorumluğumuzu yerine getirdik.

Daha öncede ifade ettiğim gibi, asıl sorun Alevi kurumlarında yöneticik yapanlar olarak, bu tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmesek biz yoldan düşeriz, öğretimizin dışına çıkarız, dolayısıylada tarih karşısında yargılanırız. Şu an burada hukuku bir yargılama var ama biz tarihin karşısında, toplumumuzun vicdanında yargılanmanın ötesinde bize bu sorunları yaşatanları bugün yargılıyoruz, yargılamak zorundayız.”

” YAVUZ’UN KATİL OLDUĞUNU BİLMEYEN Mİ VAR? ”

Bize yönetilen suçlama Konfederasyonumuzun propogandası. Miting alanlarında neler konuştuysak sadece ben değil, benden sonra bu görevi büyük bir özveriye yürütten genel başkanımız yani Hüseyin Mat’ta, o tarihlerden bu yana bütün mitinglerde bütün alanlarda aynı şeyi söylemiştir. Yani bu suç teşkil ediyor diye ifade ettikleri şeyler bizim Konfederasyonumuzun ana ilkeleri, düşüncesi. Yani Türkiye’nin temel sorunlarında, Alevilerin temel sorunlarında ifade ettiğimiz şeyler. En belirgenlerinden bir tanesi; üçüncü köprünün inşası sürecinde Yavuz Sultan Selim’in bir katil olduğunu ileri sürmüşüz. Alevi olupta bu öğretiye mensup olupta Yavuz Sultan Selim’in katil olduğunu bilmeyen mi var, söylemiyen mi var? İşte, Kerbela’da Yezi’din barbarlığını ifade etmeyen mi var? Ebusuut’a Alevi katliamlarından dolayı sen katilsin demiyen Alevi mi var? O anlamda biz inancımızın, öğretimizin gereğin yerine getirdik.

Ben sadece geriye dönük değil, bundan sonraki süreçte de bütün sözcü arkadaşlarımızı bu ilkelerin etirafında, arkasında büyük bir onurla, kararlıkla durmaları gerektiğine inanyorum ve duruyorlarda.
Geri adıma atmayacağız. Bizi biz eden Alevi değerlerini her yerde savunmaya devam edeceğiz. Biz bu davaları ancak örgütlü birliğimize daha fazla sarılarak ve Alevilik davamıza daha kararlı bir şekilde sahip çıkarak boşa çıkarabiliriz‘‘ dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir