Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“Yolda Birlik, Mücadele’de Birlik”

Avrupalı ve Türkiyeli Alevi Kurum yöneticileri ve temsilcileri olarak “Yolda Birlik, Mücadele’de Birlik” şiarı ile Kücükçekmece’deki Garip Dede Dergahı’nda biraraya geldik.

Buluşmaya dair görüşlerim:

1- Alevilerin birliğiyle ilgili her türlü proje heyecan verici.

2- Alevilerin birleşmekten başka şansının olmadığını söyleyip, devamında birşey yapmamak asla kabul edilemez.

3- Eğer bu birlik buluşmasından sonra somut bir gelişme olmazsa, Alevi kurum temsilcileri olarak tabana birlikle ilgili, artık söyleyebileceğimiz hiç bir şey olamaz.

4- Buluşmada hazır bulunan, onlarca kurumu ve binlerce üyeyi temsil eden başkanların hepsinin erkek olmasının öğretiyle açıklanacak bir yanı yok. En kısa zamanda “Eşit Başkanlık” sistemine geçilerek, en azından temsiliyette eşitlik yakalanmalı.

5- Bu buluşma önemli olmakla birlikte, devamını, 2-3 adım sonrasını planlamalı.

6- Kadınlar, gençler, siyaset, kurumlarımızı ziyaret edenlere uygulanacak protokol, örgütlenme modelimiz gibi konu başlıklarında çalıştaylar yapılmalı.

7- Bu tür buluşmaların alt yapısının daha iyi hazırlanarak, gereksiz tekrarların, zaman ve enerji kayıplarının önüne geçilmeli.

8- Alevilerin etki alanlarını daha da genişletmeye yarayacak birlik projesinin tabandan da gelen bir istek ve somut bir ihtiyaç olduğundan da yola çıkarak, kimseyi ötekileştirmeden bu birlik sürecine geniş katılımı sağlama konusunda herkesin daha hassas davranması zorunluluktur.

Aşk ile.

Erdal Kılıçkaya
17 Aralık 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir