Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘‘ YOĞURT SÜTE BENZER‘‘ SİNSİLİĞİ İLE ALEVİLERİN EHLİBEYİT SEVGİSİ İSTİSMAR EDİLİYOR

‘‘ YOĞURT SÜTE BENZER‘‘ SİNSİLİĞİ İLE ALEVİLERİN EHLİBEYİT SEVGİSİ İSTİSMAR EDİLİYOR

AHA- Alevi Dernekleri Federasyonu ve Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, bugün yayınladığı yazısında  Şii asimilasyoncuların Alevilerin Ehlibeyt sevgisini istismar ederek, Alevilik ile Şiiliği aynı yol ve inançmış gibi gösterme çabalarının, asimilasyoncu bir anlayışıtan kaynaklandığını şu ifadelerle dile getiridi: “Bizler kişiye bağlı değil, ikrar ediyoruz. Şeriata bağlılık değil, tarikat, marifet ve hakikate bağlılık diyoruz. Zikir değil, cem ve saz diyoruz. Namaz değil, pir, mürşit, rehber, talip, müsahiplik diyoruz” dedi.

“ARAMIZDA ÇOK FARK VAR”  

Fırat,  Alevilik ile Şiiliğin birbirinden çok farklı inançlar olduğunu şöyle açıkladı: ‘‘ Alevilerin inançsal ve özgür yaşamlarını Şiiliğin sırat köprüsünde geçirme pazarlığı içinde olanlar “Yoğurt Süte Benzer” sinsiliği ile Alevilerin Ehlibeyt sevgisini istismar ederek onları kendi literatürlerine yumuşak geçişlerle geçirmektedirler. Özellikle Şii entelektüelleri Alevilerin karşısına çıkarıp bu geçişe izin verenleri durdurmak gerekir. Çünkü aramızda çok fark var.

‘‘ BİREYİ ESAS ALIRIZ, İNSANI KUL OLARAK GÖRMEYİZ ‘‘

Alevilikte siyasetle halkı tekelleştirme ve bunu mollalara verme hakkı yoktur. Aleviler diktatör ve teokratik düzen talebinde bulmazlar. Bireyi esas alırız, insanı kul olarak görmeyiz. Bu nedenle yaşamımız teokratik ve diktatör bir siyasete teslim edilemez. Bizler kişiye bağlı değil, ikrar diyoruz. Şeriata bağlılık değil, tarikat, marifet ve hakikate bağlılık diyoruz. Zikir değil, cem ve saz diyoruz. Namaz değil, pir, mürşit, rehber, talip, müsahiplik diyoruz.”

‘‘ ALEVİLİK ÖĞRETİSİNİ EN DOĞRU ŞEKLİYLE YAŞIYORUZ ‘‘

Şii asimilasyonuna karşı dergahımızın kütüphanesinde Alevilik konusunun doğru anlatıldığı kitapları titizlikle seçiklerine vurgu yapan Celel Fırat: ‘‘ Hafta içi her Perşembe yapılan Cem’de uygulamalı Alevilik öğretisini en doğru şekliyle yaşıyoruz. Ayrıca gençlik,kadınlar kolumuz, ve inanç kurulumuz bu konuda daha nitelikli ve akademik çalışmalar yapmaktalar ‘‘ ifadelerin kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir