Uzun bir konvoy şeklinde yola çıkan heyet için belirli noktalar polis ablukasına alındı. Polis noktalarından sonra köye varan heyeti, köy girişinde zırhlı araç ve tanklar karşıladı. Asker ablukası eşliğinde heyet, buradan anmanın yapılacağı Roboskî Şehitliği Mezarlığı’na geçti. Askerler tarafından ablukaya alınan mezarlıkta heyeti anneler ve köy halkı karşıladı. Saygı duruşu sonrası katledilenler adına dualar okundu.

ENCÜ: KATLİAMCILAR DEVLETİN BAŞINDA

Anmada sözü ilk olarak HDP Şırnak eski Milletvekilli Ferhat Encü aldı. Encü, şunları söyledi:

“Roboskî Katliamı’nın ardından 8 yıl geçti. 8 yıldır kimse yargı önüne çıkarılmadı. Bu katliamın emrini verenler şu an devletin başında oldukları için bu katliamı yapan kimse yargılanmıyor. Bugün de bu zorbalık ve katliamlar devam ediyor. Aileler arasında haklarında dava açılmayan insan kalmadı. Bunlara karşı Roboskîli aileler direndi. Adalet ve barışı bekliyorlardı.  Biz direnişe Roboskî gibi katliamlar yaşanmasın diye başladık. Ama bu 8 yıl içerisinde Sur, Nusaybin ve Cizre’de yüzlerce insanımız öldürüldü.

Cenazelerimiz günlerce sokak ortasında kaldı. Biz bunların emrini verenlerin kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizim acımız hâlâ tazedir. Annelerimiz üzerinde hâlâ kara elbiseler var. Barışı temsil eden beyaz tülbentler takıyorlar. Üç yıl boyunca ben bu anmaya katılamadım.  Bugün burada konuşması gereken Roboskî-Der’in Başkanı Veli Encü’ydü. Ama o da şu an bu davanın peşinde olduğu için tutuklanarak cezaevine gönderildi. Herkes bilsin ki Roboskî mücadelesi devam edecek”dedi.