Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurum başkanlarından ve pirlerden yeni yıl mesajı

Yeni yıl mesajı yayınlayan Alevi kurum başkanları ile Alevi dedeleri, 2020’in tüm insanlık için barış, huzur ve adaletli bir yıl olmasını temenni ettiler.

Kurum başkanları ve dedeler yayınladıkları yeni yıl mesajlarında Alevileri yönelik haksızlıkların, asimilasyon, baskı ve yasak politikasının diğer yıllarda olduğu gibi 2019 yılınıda da  devam ettiğine vurgu yaptılar.

2020 yılında barışın, demokrasinin, laikliğin, adaletin, hak ve özgürlüklerin yeşereceği bir Türkiye için birlikte mücadele edeceğiz diyen Alevi kurum başkanlarının  yeni yıl mesajları söyle:  

AABK / AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat: ” Yarin yanağından gayri, her yerde, her şeyde, hep beraber ” diyebilmek adına yeni  yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum

Sevgili Canlar, Değerli Dostlar,

2019 yılı maalesef 2018 yılını  aratmayacak bir şekilde olumsuzluklarla dolu geçti. Savaşlar, baskılar ve ölümler durmadı. Zalimlerin zulmü artı, mazlumlar ağır bedeller ödedi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara inat, içimizdeki umut çocuğunu yaşatmaya devam edeceğiz.

Barışın, demokrasinin, sevgi ve saygının hakim olacağı, kardeşliğin ve de bir birinden farklı kimliklerin bir arada yaşama kültürünün kazanacağı bir dünyayı gelecek kuşaklara armağan etmenin mücadelesini, her türlü baskılara ve tehditlere karşı birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.

2020: içimizde yaşattığımız ve birgün mutlaka kazanacağımız barış’a, demokrasi’ye ve özgürlük’lere olan sevdamızın ve  umudumuzun büyüyeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum.

“Yarin yanağından gayri, her yerde, her şeyde, hep beraber” diyebilmek adına; 2020 yılının herkese başta sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diliyor, yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Bozatlı Hızır hepimizin yardımcısı olsun.

ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül: 2020 Barışın,birliğii eşitliğini mutluluğun yılı olsun
Yaşanan bir yılın sonunda; her can yüreğinde, yaşadığı ve yaşattıklarıyla yüzleştiği “Dar-ı Didarı” olur ve yaşanan onca zorluktan, yaşadığı karanlıktan muhabbetle, adaletle çıkmayı umut eder. Umudu var eden, yaşadıklarıyla yüzleşmesi, iç adaletini sağlamasıdır.
2019 hem ülkemizde hem dünyada yüz binlerce canın yaşadığı kötülükler, savaşlar, anti-demokratik uygulamalar, baskılar ve cefalarla geçti. Siyasi ve ekonomik çıkar uğruna çıkarılan savaşlar binlerce insanı canından, milyonlarca insanı yerinden etti.
Anti- demokratik yönetim politikaların yanı sıra; yoksulu daha yoksul yapan, emeğiyle çalışanı aç bırakan ekonomik politikalar, milyonlarca insana yaşamı eziyete çevirdi.
2020’ye girerken her canın kendi kalbinde yaptığı gibi, ülkeleri yönetenlerde yüreğini “Dar’a” çekmeli, halklarıyla yüzleşmelidir. Yönetenlerin adaletsiz politikalarıyla yüzleştiği; yurtta ve dünyada toplumsal barışın sağlandığı gün, ancak umut edebileceğimiz yeni bir yıl olur.
Bu duygularla ve her şeye rağmen;
El ele, gönül gönüle;
Yüzlerde gülümsemeyi, kalplerde sevgiyi, umudu ve barışı çoğaltmak gerek… Kötüye karşı iyiyi, düşmanlığa karşı dostluğu büyütmek gerek… Kin, kibir, nefret gibi duyguları yok etmek gerek…
Suyun, dağın, kuşun, kurdun bile hakkının olduğu şu yeryüzünde, haklının hakkını aldığı, barış içinde, kardeşçe, özgür ve dostlukla nice mutlu yıllara…
Hızır cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.

AABK İnanç Yol  Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan : Alevi inancına yönelik ve dünya üzerinde yaşanan haksızlıklarla geçirdiğimiz  bir  yılı geride bırakıyoruz.

Değerli Canlar,

Alevi inancına yönelik ve dünya üzerinde yaşanan haksızlıklarla geçirdiğimiz  bir  yılı geride bırakıyoruz. Bu kadar haksızlıklara karşı her daim inancının ve haklının  davasını sürdüren, kurumlarımızın  ve toplumumuzun mücadelesi umut vericiydi.

Avrupa düzeyinde kurumlarımızın, Alevi inancı adına kazanılmış hakların korunması ve bunun üzerine yeni hakların eklenmesini 2020 yılında´da sürdürmesini diliyoruz.

Kurumsal yapımızın, Türkiye´deki Alevi Kurumlarımızla, Alevi İnancı adına yapılan her türlü birlikteliğe yönelik atılan adımları taktir ediyoruz. Avrupada Cemevleri’mizde  inançsal, kültürel  ve diğer alanlarda yapılan çalışmalar, verilen çabalar, geleceğimiz açısından önemli. Bu çalışmalarda emek veren kadınlarımızı,   yöneticilerimizi, İnanç önderlerimizi,gençlerimizi, Cemevi üyelerimizi ve tüm canlarımızı kutluyoruz.

İnanç kurumlarımızın, inançsal değerlerimizin ve örgütlü yapımızın  daha´da güçlendiği, haklarımızın mücadelesinin verildiği, dünyada yaşanan haksızlıkların son bulduğu, Alevi inanç  değerlerinin kabul gördüğü, Kadına ve Çocuklara şiddetin olmadığı, herkesin barış ve huzur içerisinde yaşayacağı bir dünya yaratma arzusuyla, bu günlerde kutlanan Ğağan  geleneğininde unutulmadığı  2020 yılınızı kutlar, Hakk Muhammed Ali, Pir Hünklar Hacı Bektaşi Veli, Boz Atlı Hızır  tüm canların yardımcısı olsun’’dedi.

AABF İnanç Kurulu Bakanı Müslüm Kaya: Yeni yılda Barış güvercinleri uçurmayakardeşlik türküleri söylemeye devam edeceğiz.

 Sevgili Canlar,

Her yeni gün yeni bir başlangıçtır. yeni güne yeni umutlarla giriyoruz. . Her yeni yılda insanlık için güzel dilek ve temmenilerde bulunduk ama ne yazıkki yaşananlar insani dileklerin doğrultusunda değil…     Kan kokuyor Dünya, egemenlerin doymak bilmeyen hırsları 2019 yılında da dünya halklarına sömürü, baskı, şiddet ve zorbalıktan başka birşeyler getirmedi.      Hakkın, Hukukun ve insanlık adına ne varsa hepsinin Fravunlar tarafından ayaklar altına alındığı yeryüzünü ! Bir Rızalık şehrine çevirmek için ulu Pir’in dediği gibi ‘’Gelin canlar bir olalım’’ şiarından başka bir çıkış yolu görünmüyor.

Canlar,     AABF İnanç kurulu olarak.  İnancımızin temelinde Hakk vardır, sevgi vardır..  Sevgi, barıştır, kardeşliktir, dostluktur. Sevgi yarin yanağından gayrı her şeyde paylaşımdır. Yeni yılda İnsani değerleri savunan her can ile beraber Sevgi tohumları ekmeye, Şah-ı Merdan Ali’nin adaletini, yol Pir’lerimizin ilmini, irfanını hakim kılmaya, bütün insanlık için Dünya’yı sevgi bahçesine dönüştürmeye  Hüüü.. diyelim.

Yeni yılda, Sevgi fidelerini yeşertmeye, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmeye, dileklerimizi, özlemlerimizi gerçekleştirmeye…

Boz atlı Hızır yoldaşınız.. Şah-ı Merdan Ali haldaşınız olsun…

Özümüz sevgidir, sözümüz sevgi  olmalı…

AABF İnanç Kurulu Adına Başkan Müslüm Kaya

 Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat: 2020 Yılı, insanca yaşama şartları oluşturacağımız bir yıl olmalı

Biz Aleviler 2020 yılını inancımız gereği “insan-doğa sevgisi” sembolüyle tüm dünya için bir kez daha okuyacak ve bu sembol üzerinde tüm canlıları ayrımsız sevmeye devam edeceğiz
2020 Yılı; Yaşlanmış bir o kadar yıpranmış dünyanın insanları olarak, geçmişe bakmak neyin kaybolduğunu görmek, fark etmek ve yeniden insanca yaşama şartları oluşturacağımız bir yıl olmalı
Özellikle, kapitalizm iktidarlarının öznede her zaman bulunmasını istedikleri insan, doğa ve tüm canlılara yönelik katliamlar, savaşları ve çatışmalarının bitmesini, farklı renklerdeki halklara bu sisteme entegresi için dayatılan acılarının da son bulmasını istiyoruz
Ve tüm canlarımıza; Şah duruşuyla yaşayın diyorum çünkü sizi mutlu edecek tek şey özgür iradenizdir ve özgürlüğünüzdür.
Sevgilerimle…

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF ) : 2020’nin, “Yol‘da Birlik, Mücadelede Birlik” çabamızın sonuçlanacağı bir sene olması dileğiyle,

Barış, demokrasi, özgürlük ve eşitlik talebimizdeki kararlılığımız, gericiliği ve faşizmi yeneceğimize olan inancımız ile,

Her türlü haksızlıkların, hukuksuzlukların,sömürünün, insanhaklar ihlallerinin ve keyfi tutuklanmaların yaşandığı günümüzde acıları bal eyledik. Hiçbir zaman bu kadar kadın en yaknlar, sevdikleri tarafindan öldürülmedi. Hiçbir zaman çocuklara bu kadar cinsel istismarda bulunulmadı. Hiçbir zaman toplum bu kadar ahlaki çürümüşlük yaşamadı ve hiçbir zaman insanlar kimliklerinden ve inançlarından dolayı bu kadar acilar çekmedi.
İnsanın yaşam hakkını elinden alan her türlü zalimliğe, hukuksuzluğa cinsel istismarlara şiddetle karşıyız.
Diliyoruz ki 2020 yılı, yaşam hakki için baskılara, şiddete ve ölümlere karşı direnen tüm dünya kadınlarının mücadele yılı olur.

Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonumuzun: 2020 yılının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz.

Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonumuzun yakın zamanda yaptığı Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısını 26 Aralık 2019 gerçekleştirmiştir.

Yönetim Kurulumuz yapmış oldukları istişarede,
Zeynep Cimtay ve Cafer Gül Eşit Başkanlıklara, Hasan Calimli ve Nadir Sayın sekreterlik ve Lütfi Gürses ile Fatoş Algur saymanlık görevlerine seçilmişlerdir.

Tüm Yönetim Kurulu üyelerimizle kolektif ve ekip anlayış içinde ve Komisyonlarla 2020 senesinde Hollanda Alevi toplumun arzusu olan dayanışma, birlik beraberlik bilinciyle ve aşk ile Yolumuza, geleceğe; özellikle kadın, gençliğimize ve öğretimize daha da önem vererek hızla çalışmalara başlama kararı alınmıştır.

Bu gönüllü ve gönül gözümüzle olan çalışmalara derneklerimizin, katılacakların ve esasında tüm canlarımızın katkısı Hollanda’daki Alevi Toplumun Birlik, İri ve Derliğe bizleri taşıyacağı inancımız tamdır.

Vesilesiyle tüm canlarımızın yeni yılını en içten niyetimizle kutluyor, 2020 yılının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi: Bu iktidar gitmeden, savaşlar bitmeden 2020 yılı da ezilen halklar açısından farklı olmayacak. 

Başta Aleviler olmak üzere hak ihlalleri devam edecek, çocuklar istismara uğrayacak, kadınlar sokağa dahi çıkamayacak, işsizlik, yoksulluk ve savaş devam edecek. Yoksul halkların 17 yıllık kabusu devam edecek. Çünkü AKP demek, doğa katliamları, ekolojik dengenin bozulması, adaletsizlik demektir. Basına sansür, siyasetçilere yasak, Kürtlere ölüm, Alevilere imha, hayvanlara eziyet demektir.
2020′ nin halklar açısından güzel bir yıl olması için tüm ötekileştirilmiş ve yoksulluğa mahkum edilmişlerin laiklik ve özgürlük için yanyana demokrasi mücadelesi vermeleri gerekmektedir.
Biz Aleviler olarak 72 millete bir nazar ile bakmanın bilinci ve şiarıyla tüm dünya halklarının özgür ve mutlu bir yıl geçirmelerini diliyoruz…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir