Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sultanbeyli Pir Sultan Abdal Cemevine saldırı

Sultanbeyli’deki Pir Sultan Abdal Cemevine saldırı düzenlendi. Bina kapısına boyayla “öl” yazan saldırganlar, kapıyı kırarak girdikleri yönetim ofisini de tahrip etti.

Sultanbeyli Cemevine giren kişi veya kişiler, kapı ve camları kırıp, zemine “Bitmedi”, “Öl” gibi tehdit içerikli provokatif yazılamalar yaptı.

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Cemevine dün gece saatlerinde saldırı düzenlendi. Kapıları kırarak giren kişi ya da kişiler, yerlere çarpı işareti yaparak, “Bitmedi”, “Öl” gibi yazılamalar yaptı. Camları ve kapıları kırılan cemevinin eşyaları dağıtıldı. Bağış kutusu kırılıp içindeki paralar çalındı.

PSAKD  Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırıyı kınadı.

‘‘ EVLERİMİZ İŞARETLENİYOR, İBADETHANELERİMİZ OYLANIYOR, CEMEVİMİZE SALDIRILIYOR ‘‘

PSAKD  açıklamasında Sultanbeyli Cemevine yapılan saldırıya ilişkin şu ifadeler yeraldı: ‘‘Evlerimiz işaretleniyor, ibadethanemiz oylanıyor, Cemevimize saldırılıyor.
Bu ülkede Aleviler başta olmak üzere, AKP gibi düşünmeyen, inanmayan, ibadetini onun istediği mekanlarda, zaman ve şekilde yapmayan tüm kesimler hedef gösterilmekte ve tecrit edilmektedir. Bunun son örneğini Sultanbeyli Cemevimize yapılan alçak saldırı ile bir kere daha gördük. Bu saldırı ülkemizde yıllardır sürdürülen ayrıştırıcı siyasetin bir sonucudur. Cemevlerimize ”cümbüşevi” diyen bölücü zihniyetin eseridir. Biz biliyoruz ki ülkemizde ne inançlar ne de halklar arasında bir sorun yada gerginlik yoktur. Bu suni gerginliği yaratan bizzat Diyanet işleri başkanlığı ve mevcut siyasal iktidarın ötekileştirici politikalarıdır.‘‘

 ‘‘ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ VARLIĞI TÜM İNANÇLARA KARŞI HAKARETTİ ‘‘

‘‘Diyanet İşleri başkanlığının varlığı tüm inançlara karşı hakarettir‘‘ vurgusunun yapıldığı açıklamanın davamında şunlar kaydedildi:
‘‘Siyasal İslamcılık bizzat devletin maaşlı ve profesyonel kadroları ile tüm kamusal alanlardan özel hayata kadar yaşamın olduğu her yere dayatılıyor. Bu işgale karşı gelmek bir yana, onu dillendirmek dahi saldırı ,tehdit, tecrit ve ölüm ile sonuçlanıyor. Pir Sultan Abdal örgütlülüğü bu barbarlığa ve karanlığa bugüne kadar asla boyun eğmedi ve bundan sonra da boyun eğmeyecektir.
Sultanbeyli’de inşaatı yeni tamamlanan Cemevimiz,başta gençlerimiz olmak üzere bilimden, aydınlanmadan yana olan herkesin desteğini ve taktirini almıştır.
Korkuyorsunuz çünkü orada ders çalışma odaları,yemekhane,kütüphane ve Cemevi var. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği karanlığa ve yobazlığa karşı en güçlü ve örgütlü mevzimizdir. Güçlenerek çoğalmaya devam edeceğiz.
Bu alçak saldırıyı yapanlara bir kere daha sesleniyoruz;
İbadethanemize yapılan bu saldırıları unutmayacağız. Sizler de tarihin karanlık sayfalarında yerinizi alacaksınız. Yapılan bu saldırının sorumlularının cezalandırılmaları için sonuna kadar sürecin takipçisi olacağız.
Yaşasın Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüz… ‚‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir