Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İnanç Kurulu Başkanı Müslüm Kaya’dan Hızır Orucu Açıklaması

 

Hızır: Alevi toplumu için cağırılan her yerde ve tüm zaman dilimlerinde hazır, nazır olan ulu bir erendir!

Hızır: Aleviler için yerde gökte, yazda kışta, baharda güzde dara düşenin yardımına yetişendir!  Bundan dolayı Aleviler Hızır’a aşk ile ve ihtikat ile bağlıdırlar. O’nun aşkına her yıl  oruç tutup  cem yaparlar.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)  İnanç Kurulu Başkanı Müslüm Kaya, yaklaşan Hızır Orucu üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Kaya, yaptığı açıklamada“Hızır Orucu”nun bu yıl 11- 13 Şubat tarihlerinde tutulacağın belirtti.  AABF İnanç Kurulu adına Müslüm Kaya imzasıyla yapılan açıklamanın davamında şunlar ifade edildi:

‘‘Zulmet deryasını nur edip gelen,
Hızır Nebi, Şahı merdan Ali’dir,
Garibin mazlumun halini bilen,
Hızır Nebi şahı merdan Ali’dir.

Şükrü Metin Baba

Ya Hızır Bütün mazlumların isteği olan Barış, dostluk ve kardeşlik ışığı olasın. Fravunların kann kokan isteklerine fırsat vermeyesin..
Hak-Muhammet-Ali yolunda bozatlı Hızır çok önemli bir yere sahiptir… Hızır darda, zorda, yolda kalanlara yardım eden, el uzatandır. Dertlere derman, hastalara şifa, haneye bereket ve sağlıktır…
Alevi inancında Hızır ile Şah-ı Merdan Ali ile özdeştir. Hızır, eğitici, öğreticidir, yol gösteren, yardım eden, yetiş diyenin darına yetişen, yer, zaman, yakınlık ve uzaklığı tanımayan ilahi sırların sultanıdır.
Hızır orucu yörelere göre değişiklik arzetmektedir. Dersim coğrafyasında bu ay Hızır ay‘ı olarak bilinir. Kimi yörelerimizde üç gün, kimi yörelerimizde yedi güne kadar Hızır orucu tutulur. Ister üç gün , ister yedi gün süreyle tutulsun son gün mutlaka Perşembe gününe denk getirilir. Hızır orucu gün karardıktan sonra açılır.
Bu yıl Hızır Orucu 11-13 Şubat‘a denk gelmektedir.
AABF İnanç kurulu olarak niyet edip, Hızır aşkına oruç tutanlar, lokma dağıtanlar, kurban tığlayanlar, gönlünde muradı olanların, yetiş ya Hızır diye darına duranların, Hakk katında niyetleri kabul ola.
Hızır aşkına ! Lokmalarımızı. Depremde zarar gören, evsiz, barksız kalanlara, tedavi gören yaralılara, darda, zorda olanlara, maddi sıkıntıdan dolayı eğitim göremeyen, Üniversiteye gidemeyen gençlerimize Hızır gibi yetişelim…
Unutmayalım… İlim irfan sahibi bir gençlik geleceğimizin işıği, barış ve kardeşliğin mimarı olacaktır..

Hak, muhammet, Ali yolunda.
Bozatlı Hızır yoldaşımız ,
Şah-ı Merdan Ali Haldaşımız olsun. “

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir