Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler, Madımak sanığının ‘affedilmesini’  Berlin Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto ettiler- Video-

Sivas Katliamı’nın elabaşılarından olan ve bundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesi ve ardından serbest bırakılması, Avrupa Aleviler Birlikleri Konfederasyonu (AABK) bileşeni  olan Alevi Birlikleri Federasyon’ları tarafından, Avrupa’nın birçok ülkelerinde eş zamanlı düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Bu protesto eylemlerinden biriside Berlin’de düzenlendi. Madımak Oteli’in ateşe vererek 33 kişinin ölümüne sebep olanların yargılandıkları Sivas Katliamı Davası’nda, katliamın elabaşılarından bir olduğundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Ahmet Turan Kılıç’ın, kalan cezasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kişiye özel bir af çıkartılarak kaldırılması, AABK’nin çağrısına uyan Aleviler ve dostları tarafından 7 Şubat’ta 2020 tarihinde, Berlin Türkiye  Büyükelçiği binası önünde  protesto edildi.

Berlin Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılan protesto eylemine Almanya Alevi Birlikleri  Federasyonu ( AABF )  Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF  Yönetim Kurulu’ndan Fuat Ateş, Bülent Uğur, Ercan Kara ve İbrahim Emre, AABF Kuzey Bölge Başkanı Haydar Gençer, Berlin Alevi Toplumu (BAT) Başkanı Yüksel Özdemir, Sol Parti Eyalet Milletvekili Hakan Taş, Hasret Gülteki’nin eşi Yeter Gültekin, Yeşiller Eyalet Milletvekili Fatoş Topaç’ın yanı sıra Berlin’deki Alevi köv ve yören denrenkerinden,Lüdenscheid  Frankfurt  ve Hamburg Alevi Kültür Merkezler’den gelen temsilciler ve  üyeleride katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan protesto eyleminde, Kasım Erdoğan Dede Kerbela’dan bugüne zalimler tarafından katledilenleri için gulbang okudu. Gülbengin ardından protesto eylemi Almanca ve Türkçe hazırlanmış olan basın açıklaması metninin okumasıyla devam etti.  Basın açıklamasının Almanca metnini AABF YK üyesi Av. İbrahim Emre, Türkçesi‘ni ise AABF YK üyesi Fuat Ateş okudu.

Fuat Ateş tarafından okunan Türkçe basın açıkalaması metninde, Sivas Katliamı davasında müebbet hapis cezası almış olan  Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından çıkarılan özel bir af ile serbest bırakılmasına ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Sivas’taki Madımak Oteli’nin 1993 yılında yakılması ve aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası, cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından af edildi. Sivas katliamı davasında katillerin avukatlarını bakan ve milletvekili yapan zihniyet, elinde benzin bidonuyla insanları yakmaya giden katilin kendisini de salıverdi. Sivas katliamı özelinde 27 yıldır süren yargılamada ceza almış olmalarına karşın halen yakalanamamış sanıkların varlığı ve iktidar çevrelerinin bu davaya yaklaşımlarında açık yanlı tutum ve davranışları tüm kamuoyunun bilgisi dâhilindedir.‘‘

‘‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLARDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ! ‘‘

‘‘Alevi toplumu yüzyıllardır bu gerekçelerle sistemli katliamlara kurban edilmişlerdi. Yakanların düşmanlıkları, Alevi toplumunun bilimden, aydınlanmadan, laiklikten, kardeşlikten yana düşüncelerine ve inançlarına yöneliktir. Kısaca suç, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlık suçu işlemiş barbar katiller için zaman aşımı olmaz, affedilmeleri ise asla kabul edilemez. İnsan haklarına dayalı hukuk mantığı da bunu asla kabul etmez. Sırp kasabı Radovan Karadzic’in serbest bırakılması Bosnalılar için ne ifade ediyorsa ya da bir Nazi dönemi suçlusunun af edilmesi Yahudiler için ne anlama geliyorsa, Ahmet Turan Kılıç’ın af edilmesi de Alevi toplumu üzerinde aynı etkiyi bırakmaktadır. Ahmet Turan Kılıç, bir katildir ve bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. Siyasi amaçlar uğruna cezasını çekmemiş bir katil, Recep Tayyip Erdoğan tarafından serbest bırakılmıştır.

Bu noktada Ahmet Turan Kılıç ile ilgili verilen af kararının iptal edilmesini ve Almanya başta olmak üzere Avrupa serbest bir şekilde dolaşan diğer Madımak katillerinin de bir an evvel yakalanıp adalet karşısına çıkarılmasını talep ediyoruz. İnsanlığa yaşatılan bu katliamları ve zulümleri asla unutmayalım. Susmayalım! Haykıralım! Hatırlatalım! Suçluların cezasını çekmediği ve geçmişle yüzleşmeden unuttuğumuz her katliam, yeni katliamlara zemin hazırlamaktadır. Tarih bize bunu gösteriyor… “

HAKAN TAŞ:  ‘‘ HER TÜRLÜ DESTEĞİN DURDURULMASIN TALEB EDİYORUZ ‘‘

Basına açıklamasında Sol Parti Eyalet Milletvekili Hakan Taş’ta kısa bir konuşma yaptı. Taş şunları söyledi: “Hesap veren bir katil bir c ani ise Cumhurbaşkanı kararnamesi ile serbest bırakıldı. Yandaş Medya tarafından “Sivas Mağduru” olarak tanıtılan zanlı Ahmet Turan Kılıç’ın affedilme kararının geri alınmasını talep ediyor, AKP-Erdoğan diktatörlüğünü bugün burada şiddetle kınıyoruz ve bu vesileyle Almanya ve Avrupa Birliğini Erdoğan-AKP rejimine verdiği her türlü desteği durdurmasını talep ediyoruz.” dedi

‘‘ AABF GENEL BAŞKANI HÜSEYİN MAT:  AKP – SARAY DİKTATÖRLÜĞÜ BARBAR BİR KATİLİ  SAHTE RAPORLARLA SERBEST BIRAKTI ‘‘

Berlin Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılan protesto eyleminde Almanya Alevi Birlikleri  Federasyonu ( AABF )  Genel Başkanı Hüseyin Mat’ta kısa bır konuşma yaptı. Mat konuşmasında, Sivas Katliamı’nın elabaşılarından olan ve bundan dolayı ağırlaştırlmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından çıkarılan özle af ile serbest bırakılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Değerli canlar, 7 bine yakın muhalif tutuklu çeşitli hastalıklarından dolayı ciddi sorunlar yaşamalarına rağmen bu konuda adımlar atılmadı, son yıllarda 50’ye yakın  hasta tutuklu yaşamını kaybetti. Hiç biri ile ilgili adım atmaya AKP-Saray Diktatörlüğü tek bir kişiyi affetti o da insanlık suçu işlemiş bir barbarı bir katili sahte raporlarla serbest bıraktılar. Bu şu anlama geliyor ‘Bu katilleri serbest bırakanlar bu katillerin aynı zamanda ortağıdır, bu katilleri 93 yılında maşa olarak kullananlardır. O katillerden bazılarının Avrupaya gelmeleri, yerleştirilmeleri, iş bulmaları konusunda ne gibi çabalar sarf ettiklerini çok iyi biliyoruz ve bunu asla unutmayacağız.

 ‘‘BU DAVA ASLA MAHŞERE KALMAYACAK ‘‘

Başkan Mat, konuşmasını davamından şunları ifade etti: Saray diktatörü katillerine nasıl sahip çıkıyorsa biz de katledilen canlarımızın davasına ne pahasına olursa olsun sahip çıkmaya devam edeceğiz. Biz sadece burada Berlin  Türk Büyükelçiliği önünde değiliz. Avrupa’nın bir çok Türk elçiliği önünde, Strasborg ve Brüksel AP binası önünde canlarımız dostlarımız bu kararı protesto ediyorlar. Ve şuanda onların karşılarında duruyoruz ve biliyor ki elçilik binasından bizi kaydediyorlar çekiyorlar. Çeksinler, asla sizden korkmuyoruz! Erdoğan’dan da asla korkmuyoruz! Ne pahasına olursa olsun, Erdoğan başta olmak üzere bu katillerin arkasında duranlar bir gün mutlaka hesap verecek! İki elimiz yakanızda olmaya devam edecek!  İnadına bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu vesileyle bugün buraya gelen, korkmadan katillerin yüzüne bakarak bir duruş bir tavır ortaya koyan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Yaz, kış demeden bu katilleri ve katilleri koruyanları Avrupa’nın her köşesinde teşhir etmeye devam edeceğiz çünkü bu bizim namus borcumuz. Bu dava asla mahşere kalmayacak‘‘ dedi.

  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir