Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EMEĞİN İKTİDAR MÜCADELESİNDE BİR İSYAN ANDI; İMRAN AYDIN

İmran Aydın’ın işkencede katledilmesinin üzerinden tam 29 sene geçti. İmran Aydın, işçi sınıfı partisinin ve onun gençliğinin her zaman örnek alacağı, onun gibi mücadeleci, disiplinli ve iradeli olmaya çalışacağı bir devrimciydi. Emeğin, alın terinin  içinde yoğrulmuş yaşamı, genç yaşta tanıştığı partisine ve işçi sınıfına sıkı sıkıya bağlılığı, düşmanın elinde ser verip sır vermeyen tavrı onu bugün halen yaşatan değerleridir.

Ankara Mobilyacılar Sitesinde çocuk diyebileceğimiz yaşta çalışmaya başladı İmran.Genç İşçiler Derneği (GİB-DER) in kurulması ve derneğe katılması hayatını değiştirecek en önemli olaydı. 1977 yılında kurulan GİB-DER’E katıldığında İmran 14 yaşındaydı. Dernek içinde konuşulan işçilerin yaşam koşuları, yaşanılan hayatların kader olmadığı, düzenin değiştirilebileceği gibi tartışmaların İmran’ın üzerinde büyük etkisi olur. İşçi sınıfının partisi ile tanışan İmran partinin kuruluş kongresini heyecanla karşılar ve partiye katılır.

12 Eylül faşist darbesinin ardından 1987 yılına kadar parti ile iletişim kuramayan İmran kendi devrimci özelliklerini korumuş, direktif beklemeden kendi çevresini örgütlemeyi sürdürmüştür. Her ay kendi aidatını kendisine ödemiştir. 1987 yılında parti tekrar toparlanmaya başlarken İmran partinin çağrısına hiç teklemeden uymuştur. Ve kendisine verdiği aidatları partisine bağışlamıştır.

Daha sonra partinin görevlendirdiği alanlarda çalışmalarını sürdürmüş Ankara il komitesine seçilmiştir. Ankara’da çalışmalarını sürdürürken 2 Mart 1991 tarihinde polisin eline geçmiştir. Yoğun işkencelere maruz kalan İmran tüm suçlamaları reddetmiş 3 Mart’ta da hayatını kaybetmiştir.

Emeğin kurtuluş mücadelesine yeni katılan işçi, genç, kadın her yaştan devrimcinin İmran’ın hayatından öğreneceği çok şey vardır. O yüzdendir ki Evrensel Basın Yayın tarafından basılan “İMRAN” isimli kitap harekete yeni katılanlar için partili bir işçinin nasıl yaşayacağı ve şartlar ne olursa olsun günlük ve kesintisiz bir mücadelenin nasıl sürdürüleceği açısından okunulması gereken bir kaynaktır.

Yazıyı “İMRAN” kitabının arka kapağında yazılanlarla bitirelim;

“İmran, bir ölünün ardından yakılmış bir ağıt değildir; şu dünyada saygıdeğer ne varsa hepsini temsil eden, bize insanlığımızı öğreten ve insanca yaşanacak bir dünyayı ilmik ilmik ören bütün parti işçilerini anlatmaktadır.

Bu yüzden okuyup bitirdiğinizde kitabı, eğer içinizi bir hüzün kaplamışsa, hemen bundan kurtulun. Çünkü ya omuz başınızda ya içinizde bir yerde, bir İmran mutlaka vardır.”

Emekten yana tüm gençlerin İmran adlı bu komünist işçi ile mutlaka tanışması, onu okuması, anlaması gerekmektedir

Evrensel

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir