Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Alevi Kadınlar Birligi: Birlikte Mücadele Zafer Getirir !

 

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği ( AAKB) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin  yazılı bir açıklamal yaptı.‘‘ Kadınlar, 8 Mart’ta  yine alanlarda yine barış, özgürlük ve eşitlik sloğanları ile omuz omuza  halaylar çekecekler‘‘ ifadelerinin yer aldığı açıklamanın davamında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü‘ne ilişkin şunlar ifade edildi:

‘‘Kadınlar, 8 Mart’ta  yine alanlarda yine barış, özgürlük ve eşitlik sloğanları ile omuz omuza  halaylar çekecekler.

Kadınların hayatın içinde ve alanlarda yan yana durması taleplerini birlikte haykırması bu gün her zamankinden  çok daha önemli.

Biz kadınlar dünyanın hangi ülkesinde yaşarsak yaşayalım kadın olmaktan kaynaklı çok yönlü baskı ve sorunla karşı karşıyayız.

Bu baskı ve çok yönlü sorunlar evde, işte, sokakta, okulda yolda, otobüste nefes aldığımız her yerde yaşamımızı etkiliyor.

Kadınlar öldüyor, cinsel istismarlara uğruyor ve ekonomik olarak iliklerine kadar sömürülüyor.

Bu gün ki sistem erkek yanlısı politikalarla kadının hayatını cehenneme çeviriyor.

Kadınların ortak talepleri , ekonomik sosyal ve siyasi alanlarda  karşılaştıkları ayrımcılığın  son bulması,kendi bedenleri üzerinde kendilerinin karar vermesi,toplumsal cinsiyet eşitliginin hayata geçmesi, güvencesi olmayan iş yerlerinde çalışmaya karşı çıkmak ve sendika hakkından vazgeçmemek.

Kadınlar, erkek egemen sistemin, uyğuladığı her türlü şiddet ve cinsel istismarlarin hem kendilerine hem de çoçuklara karşı son bulmasını istiyor,

Kadınlar,çoğalarak büyüyen  sonlarının çözümüne yönelik artık  kendileri politika oluşturup talaplerinin mücadelesini vermek istiyor,

Kadınlar eşit işe eşit üçret istiyor.

Öğretimizin,inancımızın  yüzlerce yıl önce söylediği (“erkek dişi sorulma muhabbetin dilinde…………) insanlığın kutup yıldızı diyebileceğimiz düşücemiz egemen cinsiyetci sistemlerin ve onların hizmetinde olan dini merkezlerin ağır saldıralırına   maruaz kalmıştır.

Bundan dolayıdır ki hem kendi bümyemizde hem de bulunduğumuz tüm alanlarda kadınlar olarak mücadelemizin bilincle,özgüvenle,dayanışmayla gelecek nesillere taşımayı bir zorunlu bir görev olarak görüyoruz.

Biz kadınlar,kadınsız bir dünyanın yaşanılır bir dünya olmayacağı bilinciyle dünyayı güzelleştirmeye, kadın dayanışmasını hayatın her alanında örmeğe devam edecegiz.

Yaşasın  Kadın Mücadelesi !

Yaşasın Kadın Dayanışması !

Yolumuz Kadıncık Ananın, Clara Zetkin`lerin Yolu !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir