Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP’nin 3. yargı paketinde, Siyasi tusaklar kapsam dışında tutluyor

AKP-MHP  hükümeti, Corona virüsü salgını nedeniyle raftan indirdiği ‘‘Bahçeli affı üzerinde‘‘ anlaştı . AKP  3. Yargı Paketi tasalağını ittifak ortağı MHP ile anlaşarak muhalefet partilerine götürdü. Muhalefet partileriyle yapıtığı görüşmeler sonrası tasalağı  nelteştirip TBMM’ye sundu .

AKP-MHP hükümeti 3. yargı paketini, politik tutsakları kapsamına almayacak şekilde hazırladı. İnsan haklar ve hukuk örgütleri çifte standart temelinden hazırlana 3. Yargı Pake tepki gösteriyor.

Korona virüsü salgının bile aldırmadan çifte standart ile hazırlanan 3 . Yargı Paketi’nin ayrıntıları belli oldu. İnfaz süresini kısaltan, denetimli serbestliği genişleten düzenleme, insan yaşamın karaltan cinsel suçlar ve uyuşurucu suçlarını kapsadığı halde siyasi tutsakları kapsamıyor. Siyasi nedenlerle içeride tutulan Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve yüzlerce gazeteci, aydın ve siyasetçi de çifte standa ile hazırlanmasından dolayı, 3’üncü yargı paketindeki infaz yasasınını kapsamı dışında kalıyorlar.

Bu ayrımcılığa tepki gösteren hukuk örgütleri, Adalet Bakanlığı’na gönderdikleri mektupta, “Siyasi mahpusların kapsam dışı tutulması kabul edilemez” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir