Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hacı Bektaş Dergahı Postnisini Veliyettin Ulusoy: Dayanışmayı canı gönülden hayata geçirelim

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, dünyanın dört bir yanını etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Bireysel mesafeleri ve sosyal mesafe kurallarını harfiyen uygulama çağrısı yapan Postniş, Alevilere kentlerden kasaba ve köylere gidilmemesi, aksi taktirde salgının daha da yayılabileceğine dikkat çeketi.

“ BİREYSEL MESAFELERİ VE SOSYAL MESAFE KURALLALRINI HARFİYEN UYGULAYALIM ”

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, koronavirüs salgına karşı alınan tetbirlere uylması konusunda,  herkesi sorumlu davranmaya davet etti: “İnsan ademdir, adem toprak ve yeryüzü manasına gelir. Yeryüzünde hareket alanımızı ne kadar çok disipline edip Coronavirüs nedeniyle yitip giden hayatları bir o kadar engellemiş oluruz. Bilimsel çalışmalar sonucu yapılan yeni modellemeye göre, eğer toplumun %90’ı sosyal izolasyona dikkat ederse 3 ayda, %80’i dikkat ederse 4 ayda salgını kontrol altına almak mümkün olabilir. Fakat %70 ve altında olursa kontrol edilemez ve salgın yayılmaya devam eder. Dolayısı ile bireysel mesafelerimizi koruyalım, sosyal mesafe kurallarını harfiyen uygulayalım. Artı şöyle bir yanılgıya düşmeyelim: Sıcakların artması ile birlikte virüs ölür, salgının etkisi azalır! Hayır, yapılan araştırmalarda şu ana kadar böyle bir bulguya rastlanılmamıştır. Tersine Coronavirüs 60 derece ve üstü bir sıcaklıkta ölüyor. 57 derecede bile yaklaşık yarım saat insana bulaşma özelliğini koruyabiliyor. Bu nedenle hareket alanımızı belirlenen kurallara göre sınırlayıp, yaşamı, canı, hayatları ve umutları koruyalım” dedi. ifadelerini kullandı.

“ ÇAĞIRMASINI BİLENE GEREK ELA GÖZLÜ PİR’İ YETİŞE ”

“Bahar döneminin gelişiyle birlikte kentlerden kasaba ve köylere gidip belli bir süre kalan ve oralarda yaşamını sürdüren insanlar olur. Buna tatil köyleri, belde, ilçe ve illerini de dahil edebiliriz. Bu salgın döneminde böyle bir hareketliliğin olmasının çok ciddi sonuçları olur. En basit örneğiyle sağlık alt yapısı, yeterli hekim ve sağlık çalışanı bulunamayabilir. Kısaca, kontrol dışı hareket etmemiz küçük yerleşim birimlerindeki sağlık alt yapısını dahi çökertebilir. Buna hiçbirimizin hakkı yok. Bu hakkı ihlal etmemiz halinde ölüm dalgasına sebep olabilir ve yerleşim birimlerini viraneye çevirebiliriz. Bu doğrudan insanların canına kast etmektir, yaşamlarını yok etmektir. Hiçbirimiz bu vebalin altından kalkamayız. Usul, esas ve kurallar neyse korku, panik, endişe ve kaygıya yer vermeden uygulayalım ve hayat kurtaralım. Ayak baş sağ gerek menzile kavuşa, Akıl ile gönül hoş gerek erenler meydanında derdi deşe, Teslimi rıza ile konulan baş gerek Hakk’a kavuşa, Çağırmasını bilene gerek ela gözlü Pir’i yetişe” ifadelerini kullandı.

“ DAYANIŞMA VE BİRLİK OLMA ZAMANIDIR ”

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Ulusoy, bu zor günlerde  dayanışmanın önemine ilişkin şunları ifade etti:  “Birbirimize yetişme ve kavuşmanın zamanıdır. Bu salgın, kendi zamanımızın krizidir. Bu nedenle dayanışma ve birlik olma zamanıdır.Yaşam bir heves, insan bir nefesten ibarettir. Din, dil, renk, etnik köken, cinsiyet farkı gözetmeksizin 72 fırkayı bir nazar ile görme zamanıdır. Düğün, bayram, yas, cem ve muhabbetlerimiz başka bir zamana erteleniyor. Elbet o zaman geldiğinde cemler kurulur, demler sürülür, yaslarımızın ağıdı birlikte yakılır; lokmalar pay edilir, düğün ve bayramlar şölene çevrilir. Ama bizler bu anda dayanışma duygusu ile hareket edip, güneşten zerresine deryadan katresine rıza ile gönlümüzde ne koparsa katkı verelim ve birbirimizin umudu, neşesi olalım. Tıpkı turnalar arasındaki birlikteliği, toplumsal dayanışmayı, birlikte üretme ve paylaşmayı, mutluluğu, güzel olanı, saflığı, bereketi, bolluğu örnek alacak şekilde duygudaşlık ve gönül rızalığı üzerine kurulu olan dayanışmayı canı gönülden hayata geçirelim.”

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir