Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EN BÜYÜK DEVLET KİMDİR?

Cimrimi cimri bir adam varmış kimseye kuruşunu vermezmiş, küçük oğlu bir gün baba bana para ver şeker alacağım deyince adam elini atmış bir demir para, birde kağıt para çıkmış, bak oğlum sen bu demir parayı al öbürü kağıt zaten deyince,armud dibine düşer, baba o zaman sen demir parayı,o kağıt parçasına sarda öyle ver demiş.

M.Ö 7. yüzyılda Lidyalıların bulup piyasaya sürdügü PARA 1120.yılında Çin devlet garantisi altında kağıt para olarak piyasaya sürüldü. Tabi Avrupa boş dururmu İtalyanlar aldıkları maddelerin karşılığı olarak (Banka notu)yani kağıt para veya senet olarak özelikle tüccarlar arasında dolaşıma soktu.

İngiltere merkez bankası 1694 yılında altınlarını emanet edenlere onun karşılığı olarak (Goldsmiths)yazılı senet veya değerli kağıtları devreye soktu.Piyasaya sürülen Sterlin altına bağlı para birimi olarak ortalıkta dolaşıp durdu. Kağıt para ile altın arasındaki değere parite ikisinin birbirine çevrilmesine değiştirilmesinede konvertibile dendi. İngiliz merkez bankası bunu 1914’yılına kadar üstlendi. Daha sonraları altına duyulan ihtiyaçtan dolayı ipleri elinden kaçıran İngiltere yerini ABD’ye bıraktı.

1944’de 35 dolar =1 ons Altına denklendi.Artık ikinci Dünya savaşının en güçlü ülkesinin parası devredeydi ve karşılıgı Altındı.Bu gidişat 1971 yılına kadar sürdü.Bu zaman zarfında Dünya tüm alış verişinin % 80’nini dolarla yapmaya başlamıştı bile ,piyasada dolaşan 52 Trilyon dolar artık hepsi altın karşılığı değildi fakat bir çok insan dolarla Emperyalis ülkelere borçluydu.maliyeti neydi, kağıt ve mürekep bu paranın 35 Trilyonu diğer merkez bankalarında kulanımdaydı. Mesela siz petrol, buğday, pladyum, alemunyum alacaksınız, basıyorsunuz doları karşılığında gemiler dolusu malzeme geliyor.

Tabi bu gidişata Almanlar öncülüğünde Avrupa itiraz etti. Euro’ya geçişle birlikte Çin bundan sonra alış verişlerinin bir kısmını Euro ile yapacağını duyurdu, Buna Japonya destek verdi peşinde Rusya destekledi,savaş kızışmaya başladı, dünya ekonomisinin  % 25 ‘ini elinde bulunduran ABD, %15 ile Çin %4,7 ile Almanya hepsi pastadan pay almak istiyor. Şu an bu paranın % 83’ünü şirketlerin %10 elinde bulunduruyor,diğer %17’lik kısmınıda % 90 insanlar bölüşüyor.Artık savaşların şekli değişti,tank ;top ateşli silahlar bitti gibi görülüyor.Fakat Eğemen sınıf, ruhban sınıfı ve bunlara ittât edecek “modern kölleler” için yeni bir devir başlatmak istiyorlar.

Yani Ulusal Devlet modelinden çıkıp Küresel Devlet modeline geçmek istiyorlar, Peki bunu nasıl başaracaklar? Şu ana kadar sürecin çoğunu tamamladılar bile. Herkesin elinde birer telefon, evlerinde internet son 20 yıldır toplanan Bilyon  kere bilyon veriler ellerinde. Zaten borçlu olan ülkeler her söylenene boyun eğmek zorundalar. Diger ufak çaplı ülkeler, Covid 19 ile açılan paketlerle ekonomilerini bayağı  sarsacaklar. Rusya gibi ülkeleri varili 70$ olan Petrolü 25$ düşürerekten dizayn etmeye yöneldiler. Tehdit ikinci dalga üçüncü dalga gelecek diye insanların pskolojilerini iyiden iyiye yıpratıp etkisiz örgütsüz hale getirmek,Son verilere göre % 3,8 millyar insan Google kulanıcısı, günlük atılan Twitter sayısı 156 bin. 4,54 milyar insan internet kulanıyor. 5,12 milyar insanın akılı telefonu var. Sosyal medyada ilk sırayı Wahtsapp, Fecebook, Messenger Web.Sitesi olarak Google ilk sırada,Youtube ikinci sırayı alıyor. Soru şu bu küresel savaşta Siz hangi ülkenin vatandaşı olacaksınız, yada Çin, Hindistan, Amerikamı büyük? Yoksa 4, 5 millyar nüfusu ile İnternetmi büyük? Önümüzdeki günlerde gelişmeleri görecegiz.

Ali Sönmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir