Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLERE HAKARET SUÇ SAYILMAZ

-Abbas Tan-

Binlerce yıldır Alevilere karşı sürekli hakaretler yapıldı.Bireysel hakaretler yetmedi,dönemin Padişahları fetvalar hazırlattı ve bu doğrultuda kararlar verildi. Fetvacı Ebusuud, Müftü Hamza bunların başında gelenlerdi. Nice Aleviler bu fetvalarla başları kesilerek katledildiler.

Cumhuriyet dönemi değişen birşey olmadı,Tekke ve Zaviyeler bahane edilerek Alevilik resmen yasaklandı. Süreç öyle hızlı ilerledi ki mahalle baskılarının yanı sıra okullarda Din dersi öğretmenleri tarafından aşağılama ve hakaretler devam etti. Başta Alevilerin oy verdikleri partiler olmak üzere bütün siyasi partiler ve siyasiler ses çıkartmadı, göz yumdular. Bir kaç Alevi milletvekili uğraştı ise de sonuç alınamadı.

Son olarak da 24.9.2018 tarihinde İstanbul Arnavutköy’de Cumhuriyet Ortaokulunda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, “Alevilerin yemeği yenmez” dedi. Bunun üzerine bölgedeki Cemevi yönetimi bu öğretmen hakkında dava açtı. Aradan geçen uzun zamandan sonra savcılık suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Alevilere yada Aleviliğe hakaret etmek suç sayılmamaktadır. Bunun nedeni, mevcut yasalara göre Alevilik bir inanç değildir. Dolayısıyla Aleviler diye bir toplum da yok sayılmaktadır. Olmayan bir şeye hakarette suç sayılmamaktadır.

Dünya’nın bir çok ülkesinde Alevilik bir inançtır diye kabul görmekte, Alevilik devlet okullarında ders olarak okutulmaktadır. Aleviliğin merkezi kabul edilen Türkiye’de Alevilik yok sayılmakta hem de mahkeme kararı ile. Kim ne derse desin. Kimler nasıl karar verirse versin, Alevilik kendine has bir doğa inancıdır.

19.6.2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir