Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FAKİR BAYKURT ABİNİN DOĞDUĞU YERDEN

– Ersin Bilge –

Fakir Baykurt abi’nın Anısına…

Fakir abi 11.05.1996 yılında sevgili Ersin kardeşime çok çok sevgilerle Bremen,deki muhabbetinde kalan ilk imzalı yazısıyla başlıyorum.
Fakir abi muhabbetinde bal tadında söyleyişi yapardı,konuştukça insanı büyülerdi.
Türkiye’de 1950′ lerden başlayıp 1980′ lere kadar ağırlığı olan köy Enstütileri ruhundan kaynaklanan “Köy aydınlatma hereketi ve edebiyat ” akımcılarından olup. Siyasal / İktisadı önerilere öncülük yaparak sanat,kültürel alanında tartışmaların kapısını aralamışlardır.

Cumhuriyet dönemi şairlerinden,edebiyatçılarından ise köy ensitüsüleri şair ve edebiyatçıları farklı bir duruş ve olaylara, köycü yaklaşımı büyük ilğiile karşılanarak farklılıklarını ortaya koymuşlardır.
Bu farklılığı Fakir abinin muhabbetinde açıkça belirgin bir şekilde kendisini hisettirirdi,muhabbetine doyum almazdı.
Bir yıldan beri memleketimin köy çocuklarına dünya klasiklerini ve kırtasiye ürünlerini hediye olarak götürmekteyim. Bir tesadüf sonucu aklımın ucunda olmayan Burdur/ Bucak ilçesi’nden Antalya’da izin esnasında tanışıp dost olduğum dostlar tarafından davet aldım.
Bu dostların içinde Araştirmaci-yazar Osman Oktay bilmem dokusundanmıdır, topragındanmıdır, suyundanmıdır bir anda Fakir Baykurt abi’nın çağrışımını yaptı tüm olaylara duyarlılık gösterdiğini insan ve insanlık için en güzel eylemleri yapmaya dünya’yı güzelleştirmek için içindeki enerjiyi vermeye hazır olduğunu o anda gördüm, tabiki bende eşekli Dostoyevski çocukların bilge amcası olarak Osman abi’nın bucak köy çocukları için daveti mutlulukla kabul ettim.

O anda gelirsem beni Fakir Baykurt abi’nın köyüne götürme sözünüde aldim.
09.03.2020 tarihinde saat 22.00 ‘ de bucak ilçemizin otogarında Osman abi ve arkadaşları tarafından çiçekle karşılamaları beni onure etti. Bu nazik davranışlarından dolayı burdan bir kez daha teşekkür ederim.
Karşılayanlar içinde üç gün boyunca beni yanlız bırakmayan Osman abi başta olmak üzere, yazar Emekli Öğretmen Hasan Konu
Şair Emekli Öğretmen Selahattin Durna bu üstadlardan büyük keyif aldım.

KEDİLİ ALFABE ARADABİR : Selahattin Durna üstadın yazılarını okurken yüreğimi alıp ilk hayal kurmuş olduğum köyüme götürdü, büyük bir zevkle üstadın yazılarını takip ederken yüreğimden geçen cümle aynen şu Fakir abi rahat uyu memleketinde suyunu içmiş üç güzel insanla muhabet sofrasına oturdum diye kendimçe konuştum. Selahattin Durna üstadın Anadolu’nun çorak bozkırlarındaki paragrafını okurken alıp beni doğduğum köye götürdü ilk sevdamı hatırlattı üstada sağlıklı yaşam ve yazılarının devamını dilerim.

Üçüncü gün yolumuz Fakir Baykurt abi’nın köyüne doğru süzülmeye başladı içimde büyük heycan acaba Avurpada olduğu gibi önemli insanlara gösterilen sayğı acaba Fakir abiye nasıl bir saygınlık kazandırılmış diye merak ediyordum, doğup büyüdüğü evi yıkıp harebeye çevrildiğini görünce kahr oldum.
Büyük üstat Nazımın şu dizeleri aklıma geldi.

Sana düşman, bana düşman,
Düşünen insana, düşman.
Vatan’ki bu insanların evidir,
Sevgilim, onlar vatana düşman.

Sevgili Fakir abi köyünde bu durumdan serzeniş’i olan meslektaşın Cemil Kaya kendisinin kabında kalacağını gördüm.
Fakir abi şimdi memleketinde dostluklar ve üç güzel aydın dost edindim.Seni saygıyla anıyorum.
Saglıkla kalın dostlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.