Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Moers Alevi Kültür Merkezi yeni kültür merkezi için çalışmalara başladı

Fatih  Çimen / MOERS

Moers Belediye Başkanı Christoph Fleischhauer, Alevi Kültür Merkezini ziyaret etmiş ve Alevi Kültür Merkezini gezerek, çalışmalara elverişli olmadığını belirtip yeni bir yer bulmaları için söz vermişti. Başkan sözünü yerine getirerek Moers’teki Alevilere 4652 metrekare bir arsa tahsis etti.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) bağlı çalışmalarını 16 yıldır sürdüren Moers Alevi Kültür Merkezi yer arayışlarını nihayet sonlandırdı. Moers Belediyesi tarafından tahsis ettiği arsa ile ilgili Alevi Kültür Merkezi, stadt parkta üyelerini bilgilendiren bir toplantı gerçekleştirdi.

 Moers belediyesi 4652 metrekare arsa tahsis etti.

Moers Alevi Kültür merkezi’ni daha önce ziyaret eden belediye Başkanı Christoph Fleischhauer, Alevilerin yeni bir merkeze kavuşması için söz vermişti. Alevi Kültür Merkezi ile Belediye Başkanı arasında yapılan görüşmelerin ardından, yeni bir kültür merkezi inşaa etmek için 4652 metrekare bir arsa tahsis edildi. Dernek yöneticileri korona vürisün yaygınlaşması nedeniyle açık havada üye toplantısı yapıldı.

Yeni Alevi Kültür Merkezi için çalışma grupları oluştu.

Kendilerine ait çalışmaların rahat yürütecek yerlerinin olmamasından dolayı uzun zamandır yer sorununu çözüme kavuşturamamışlardı. Şehir merkezine yakın olan kültür merkezi kirada durdukları dernek binasında da faaliyetlerini yürütmek zorlaşmıştı. Şehir idaresi tarafından çalışmaları yasaklanan Moers AKM, yeni bir arsayı, Moers Belediye Başkanı Christoph Fleischhauer verdiği söz üzerine kendilerine tahsis edildiğini bu fırsatı kullanarak Moers’te Alevi toplumuna yakışır bir merkez kurma çalışmalarına hız verdi. İlk üye toplantısını gerçekleştirerek, yeni bir kültür merkezine kavuşma adımı hakkında üyelere bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, üyelerden çalışmanın hızlanması için komisyonlar kuruldu. Başkan İmam Vural, YK Üyesi Ali Doğan, Hamza Karadağ, Ali Doğan dernek üyeleri hazır bulundu. Komisyonlarda görev bölüşümü yapıldı. Moers AKM Başkanı İmam Vural: Son bir yıldır Alevi Kğltür Merkezi Başkanlığını yapmaktayım. 16 yıldır Alevi kültür merkezi yerimiz var. Ama kendimize ait bir merkezimiz yoktu. Kendimize ait bir cemevimiz yoktu. Kıracıydık. Cemevi çalışmalarımızı durdurulmuştu.Bundan dolayıda Belediye Başkanı Christoph Fleischhauer ile görüşmelerimiz devam etti.

Burada taziyelerimizi yapamıyorduk. Son bir yıldır, cemevimizde çalışmalarımızı yürütemiyoruz. Konuyla alakalı belediye başkanı bize yer bulma konusunda söz vermişti. Şimdi ise belediye tarafından bize yer gösterildi. Burada taze hizmeti, kültürel çalışmalar, aleviliğin kutsal günlerinde anmalar yapmada zorlanıyorduk. Çevre komşular rahatsızlık duyuyorlardı. Kiraladığımız bina şehir merkezindeydi. Belediye başkanı bize verdiği sözde durdu. Geçtiğimiz Çarşamba günü, noterde bize verilen yer için imzaları attık.

Bugünde üyelerimizle bir toplantı yaptık. Nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda üyelerimizle tartıştık. Moers Alevi kültür Merkezi olarak yeni bir kültür merkezine kavuşmak içinde çalışmalarımızı hızlandırıp sonuca gitmek istiyoruz. Beş altı ay gibi bir zaman alacak. Tüm alevi toplumu üyelerine bu yer hayırlı olsun’dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir