Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim  Emek  ve Demokrasi Güçleri, işkenceye karşı başın açıklaması yaptı

 AHA – Dersim / Dersim  Emek  ve Demokrasi Güçleri,  Dersim merkezde işkenceye karşı başın açıklaması yaptı. BM Genel Kurulu, 1997 yılında  toplanlarka 26 Haziran‘ı ‘‘İşkence Görenlerle Dayanışma Günü‘‘ olarak ilan etmişti.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, bu günün önemine dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında, işkence görenlerle dayanışma günü ve Türkiye’de kesintiz devam eden işkenceye ilişkin şu ifadelerre yer verdi:

”1997 yılında BM Genel Kurulu, İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezaya Karşı Sözleşmesi’nin taşıdığı önem nedeniyle 26 Haziran’ı, İşkence Görenlerle Dayanışma Günü olarak ilan etmiştir. Türkiye’nin de tarafı olduğu bu sözleşme, işkence ve kötü muameleyi mutlak anlamda yasaklamaktadır. Bu durum Sözleşme’nin 2/2. maddesinde “Hiçbir istisnai durum, ne harp hâli ne de bir harp tehdidi, dâhili siyasî istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hâl, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez” şeklinde açıklanmıştır. Söz konusu hükümden de anlaşılacağı üzere işkencenin, hiçbir koşulda istisnası olamaz.

Türkiye, sözleşmenin tarafı olması işkence ve kötü muamele yasağına Anayasa ve Ceza Kanununda yer vermiş olmasına rağmen ne yazık ki bu yasaklar devlet eli ile ihlal edilmekte; işkence her dönemde varlığını sürdürmektedir. AKP iktidarının da “işkenceye sıfır tolerans” iddiasına rağmen özellikle OHAL ilanından sonra işkence vakaları artmış; sokakta, polis araçlarında, gözaltı ve alıkoyma merkezlerinde yani sadece “resmi gözaltı” yerlerinde değil her yerde işkence, insan onuruna aykırı kötü muamele sıkça kullanılır hale gelmiştir. Hatta işkencenin fotoğrafları kolluk eliyle çeşitli mecralarda “operasyon başarısı” olarak paylaşılmaya başlanmıştır.

26 Haziran İşkence Görenlerle Dayanışma Gününde Diyarbakır’da TJA aktivisti ve kayyum atanan Van Edremit Belediyesi Eş Başkanı olan Sevil Rojbin Çetin gözaltına alındı.. Çetin’in evine sabah saat 05:00’de kapısı kırılarak girilmiş, polis ekibiyle beraber getirilen iki köpek Rojbin Çetin’in üzerine salınmış, köpekler vücudunun çeşitli yerlerinden ısırmış, Çetin ters kelepçe, ağır darp ve cinsel işkenceye maruz bırakılmıştır. Yaklaşık üç buçuk saat süren işkencenin ardından Sevil Rojbin Çetin yürüyemeyecek hale getirildiği için hastaneye ve adliyeye tekerlekli sandalyeyle çıkarılmak zorunda kalmıştır.

Özellikle kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik saldırgan tutumun, demokratik siyasete, kadın mücadelesinin bütününe yönelik olduğunu görüyor ve ‘80’lerde Diyarbakır Cezaevi’nde kullanılan yöntemlerin bugün tekrar kadınlar üzerinde denenmesini, işkencenin gündelik hayatın parçası haline getirilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz.

“Bu ülkede AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu.” diyerek övünen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengine şunu söylüyoruz. AKP iktidarının adı kadına yönelik şiddetle, kadın siyasetçilere işkenceyle, kadın kazanımlarına yönelik saldırıyla anılacaktır

Dersim Emek ve Demokrasi güçleri olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, işkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz!

İşkencenin azmettiricisi ve faili olan iktidara hatırlatırız ki, bu suça ortak olanlar er ya da geç hesap verecektir. Bizler, geçmişte olduğu gibi bugün de insanlığa karşı bir suç olan işkencenin son bulması için bütün gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir