Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

”Katliamları aklayamazsınız bizleri yargılayamazsınız”

Siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerin, 1 Temmuz’da Ankara Tuzluçayır’da yapılmak istenen Sivas şehitleri anmasına yönelik polis saldırısına ilişkin açıklama yaptı. AKA-DER, Alınteri, DAD, ESP, HDP, HDP, Kaldıraç, Partizan ve SODAP tarafınadan yapılan ortak açıklamada,  “Katliamcıları aklayıp kirli ve kanlı geçmişinizden kurtulamazsınız” denildi.

Toplumsal demokratik kurumların , “Tarihleri inkar, tarihleri katliam. Katliamları aklayamazsınız bizleri yargılayamazsınız” şiarıyla DAD Mamak Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısına HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun da katıldı.

Basın açıklması metnini  HDP Mamak İlçe Örgütü Eşbaşkanı Mustafa Uğur Akkaya okudu. Akkaya, 1 Temmuz’da Tuzluçayır Meydanı’da Sivas’ta katledilenleri anmak için yapmak istedikleri anmanın Ankara Valiliği tarafından pandemi bahanesiyle yasaklandığını belirtti. Yasağa rağmen kurumların ve halkın bir araya geldiğine vurgu yapanan Akkaya, polis baskısına ve gözaltlarına ilişkin şunları şfade etti: “Önümüz onlarca sivil ve çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Burada polis Anayasanın 26.maddesi ile güvence altına alınmış olan ‘Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak yada vermek serbestliğini kapsar’ maddesini açıkça ve suç işleyerek ihlal etmiştir.”

Polisin Koronavirüs bahanesiyle zor kullanarak halkı Ana Fatma Cemevi’ne sürdüğünü söyleyen Akkaya, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Tüm katliamların hesabının sorulacağı korkusu ve telaşı içinde olan polis DAD Mamak Şube Eş Başkanı olan Hasan Altun’a şimdi sana nazik davranıyoruz ama sizleri sonra alacağız diyerek, genlerinde ve geleneklerinde olan kadını ötekileştiren erkek egemen diliyle kadınları ayırın erkekleri alın söylemiyle, HDP Mamak İlçe Örgütü Eş Başkanı Mustafa Uğur Akkaya’ya ‘sen parti başkanı gibi değil bir provokatör gibi davranıyorsun’ diyerek açıkça hedef göstererek konuşması polisin katliamların hesabını sormak isteyenlere karşı nasıl önyargılı olduğunu, her ne pahasına olursa olsun her türlü baskı ve zor aygıtını kullanarak açıklamayı engellemek istediğini göstermiştir.”

“Katliamcıları aklayıp kirli ve kanlı geçmişinizden kurtulamazsınız” diyen Akkaya, Ermeni Soykırımı ifadesinde suç bulanlara şöyle seslendi: :Bu topraklar acı, gözyaşı ve kanla yoğrulmuş, tarih boyunca uygulanan baskı ve zulme boyun eğmeyerek yeniden yeniden doğmuştur. Barbarlık düzeninizin mezar kazıyıcıları olan Ermenisi, Kürtü, Türkü, Lazı, Romanı, Arabı, Çerkesi, Süryanisi ile tüm halklarımızın sesi, sözü, haykıran ağızları olmaya devam edeceğiz.” diyenAkkaya,” faşist baskılara karşı herkesi birleşik mücadeleyi büyütmeye çağıruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir