Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hukukçular ‘çoklu baro’ya karşı nöbet tuttu, tekrar Ankara’ya gidiyorlar 9 Temmuz 2020

İstanbul Barosu, “çoklu baro” teklifine karşı Taksim’de nöbet tuttu. Nöbette konuşan Baro Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, amaçlarına ulaşana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Barosu, AKP ve MHP’nin baroların yapısını değiştirmeyi hedeflediği “çoklu baro” teklifine karşı, Taksim’de bulunan binaları önünde nöbet tuttu.  “Savunma susturulamaz” ve “Bölme” dövizleri taşındığı nöbette,  “Baro dik dur savunmaya sahip çık”, “Gün gelecek AKP hesap verecek” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Açıklamaya beyaz önlükleri ile katılan Diş Hekimleri Odası ve Ezcacılar Odası üyeleri alkışlar ile karşılandı.

‘Anayasa’ya aykırı’

Açıklamada söz alan İstanbul Baro Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, yapılmak istenen değişiklikle baroların farklı bir boyuta taşınmak istendiğini ifade etti.  Değişikliğinin yapılışı, hazırlanışı ve Meclis’e getirilişine kadarki sürecin “anayasa aykırı” olduğunu vurgulayan Moroğlu, “Bunun Genel Kuruldan geçilmesine izin vermeyeceğiz. Geçse bile Anayasaya aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi(AYM) tarafından bozulacağına inanıyoruz, umudumuzu koruyoruz” dedi.

‘Hep birlikte’

Hukuku korumanın birinci görevleri olduğunun altını çizen Moroğlu, “Bunu değiştirilmesi avukatların, yurttaşların özgürlüklerinin yitirilmesi demektir. Bu özgürlüklerin yitirilmemesi için 80 baro birleşerek aynı metnin altına imza attı. Bu demokrasi mücadelesinde hukukun üstünlüğü mücadelesinde hep birlikte yürütüyoruz. Barolarda birbirinden farklı görüşte gruplar olmasına rağmen buna karşı hukukun üstünlüğü ve demokrasi için tek vücut olduk. Mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Hukuka olan inancın zedelenmemesi için hep birlikte amacımıza oluşana kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

Bugün Çağlayan’dalar

Geri adım atılana kadar “savunma yürüyüşlerini” sürdüreceklerini söyleyen Moroğlu, Perşembe günü Çağlayan’da nöbet tutacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından bando grubunun seslendirdiği ezgilere hukukçular alkışlar ile eşlik etti.

Tekrar Ankara’ya çağrı yapıldı

Gece geç saatte biten meclis görüşmelerinde teklifin ilk iki maddesinin kabul edilmesi sonrası, barolar tekrar Ankara’da buluşma çağrısı yaptı. Baro başkanlarının baro üyesi avukatlara gönderdikleri mesajla 10 Temmuz Cuma günü Ankara’da buluşma çağrısı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir