Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alman Ordusunda Ülkücü Soruşturma

Türkiye’deki ülkücü hareketle bağlantıları olduğu gerekçesiyle orduda görevli olan Türkiye kökenli dört asker hakkında soruşturma başlatıldı.

Almanya Askeri İstihbarat Servisi (MAD) Türkiye’de ülkücü hareket ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle orduda görevli Türkiye kökenli dört asker hakkında soruşturma başlattı.

Almanya hükümetinin Sol Parti Federal Federal Milletvekili ve partinin İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke’nin “Almanya’da ülkücülerin faaliyetleri” ile ilgili soru önergesine verdiği cevaba göre, Almanya ordusunda görev alan dört Türkiyeli askerin disipline sevkedildiği ve haklarında açılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği cevapta “disiplin cezasına sevkedilen ve haklarında soruşturma başlatılan askerler arasında aşırılık özlemlerin gerçek işaretleri var. Bu bulgular da sözkonusu kişilerin Alman anayasasına sadık kalmadıklarını kanıtlıyor” denildi.

Tageschau internet sitesinde yer alan haberde ayrıca Federal Hükümetin, Sol Parti’nin verdiği önergeye cevabında Almanya’daki ülkücü gruplarının MİT ile bağlantısının olduğu kaydedildi. Önergede ülkücü grupların önde gelen isimlerin Türkiye yetkilileri ile Almanya’da bir araya geldiği ve MİT’in bilgi toplama açısından bu yönlü buluşmaların gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Almanya hükümetinin yine önergeye verdiği cevaba göre, ülkücüler Almanya’da silah ve atış eğitimi alarak çeşitli eğitim kamplarına da katılmaktalar.

Sol Parti Federal Milletvkili Jelpke, Tageschau internet sayfasında haberi yazan gazeteci Heiner Hoffman’a verdiği demecinde “Türk faşist gruplarının varlığı Almanya açısından büyük bir tehlike teşkil etmektedir. Faşist gruplar sadece fiziksel saldırılarda bulunmuyorlar aynı zamanda silah ve kamp eğitimleri gibi programlar ile topluma adeta korku saçmaktadırlar. MİT’in bir kolu olan ülkücülerin Almanya’da odaklanmalarına izin verilmemelidir” dedi.

Öte yandan Almanya iç istihbaratının 2019 yıllık raporunda aşırı sağcı olarak sınıflandırılan ülkücü hareketle bağlantılı Avrupa Türk İslam Kültür dernekleri Birliği (ATİB), “İslamcılık harici güvenliği tehdit edici ve aşırılık yanlısı yabancılar” başlığı ile yer almıştı.

Almanya’da iktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi iç politika sözcüsü Mathias Middelberg, ATİB ile ilgili olarak, “Türk milliyetçiliği içerikli faaliyetleri toplumumuz için bir zehirdir ve uyumu engellemektedir” ifadesini kullandı. Middelberg, Almanya Müslümanları Merkez Konseyi’nin de “Alman devleti tarafından muhatap alınmaya devam etmek istediği takdirde, üye örgütlerinden biri olan ATİB ile ilişkisini kesmesi gerektiğini” dile getirdi.

Middelberg, Konsey’in bunu yapmaması halinde, Müslümanların Almanya toplumuna uyumuna katkı sağlama misyonuna layık olamayacağını belirtti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı raporunda bir buçuk sayfa yer ayrılan ATİB, “Türklüğü yücelten, başta Kürtler ve Yahudiler olmak üzere diğer halkları ve inanç gruplarını aşağılayan” ülkücü harekete bağlı bir örgüt olarak nitelendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir