Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Genel Merkezi:Madımak şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir!

Dersim’in Nazimiye İlçesindeki Düzgün Baba Cemevinin bahçesine dikilen Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce sökülerek, cemevinin arkasına atıldı.  PSAKD Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak Hasret Gülteki’nin heykeline yapılan saldırıyı kınadı.

Dersim’de 16 Temmuz Nazımiye Düzgün Baba Cemevi bahçesinde açılışının yapılması planlanan Hasret Gültekin anıtı ve Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 canın isminin olduğu kaideler, kimliği henüz belirlenemeyen şahıslarca yerlerinden sökülerek cemevinin arkasına atıldı.

PSAKD‘nın ‘‘Madımak şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir‘‘ başlıklı açıklamasın tam metni şöyle:

“Hasret Gültekin Onurumuzdur..!

2018’de Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetiminin onayladığı ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli açılışının yapılacağı duyurulmuştu. Örgüt olarak yakından takip ettiğimiz ve memnuniyet duyduğumuz bir proje olarak görmüştük. Fakat 16-07-2020 Perşembe günü açılışı yapılacağı duyurulan Hasret Gültekin heykeli 15-07-2020 gecesi yıkılmıştır. Bilinmelidir ki, 33 canımızın isimlerini sökenler, Hasret Gültekin heykelini indirenler adeta madımak otelini bir kere daha ateşe vermiştir.
Düzgün Baba Cemevi yönetimi bilmelidir ki, yeryüzünde hiç bir kuvvet 33 canımızın ismini milyonlarca Alevinin yüreğinden silemez. Heykeli yıkma kararı verenler, Pir Sultan Abdal’a ihanet eden hınzır paşadır. Düzgün Baba Cemevi başkanı, kendisi ile yapılan telefon görüşmesinde, ismini ver(e)meyeceği kurumların karşı çıktığını belirtmiştir.
Düzgün Baba bizim kutsalımızdır ve Pir Sultan Abdal ile de yol müsahibidir. Cemevi yönetimindeki canlar bu sorumluluk ile hareket etmelidir.
Madımak katilinin serbest bırakıldığı, davaların zaman aşımına uğratılmaya çalışıldığı bir süreçte Cemevi yönetiminin bu davranışı başta şehit aileleri olmak üzere milyonlarca Aleviyi derinden yaralamıştır. Zira böylesi bir saygısızlığın ne mantıklı bir açıklaması vardır ne de bahanesi.
Hasret Gültekin 2 Temmuz 1993 günü, tıpkı diğer canlarımız gibi, Pir Sultan Abdal’ı anmak ve onun yolunu ve öğretilerini savunmak üzere Sivas’a gitmişti. Cemevi yönetimine sesleniyoruz, bu kararınızdan geri dönün, projeyi istemeyen kurumlar hangileridir hemen açıklayın. Böylesi bir yıkım kararını veren vicdanın Alevi dünyasındaki yeri bellidir. Biz 33 canımızı Düzgün Babanın topraklarına emanet edemeyecek miyiz? “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir